Teknoloji Bilgilendirme Platformu “Baz İstasyonu Gerçeği”ni açıkladı

Baz istasyonlarının zararlı olduğu ve şehir dışına taşınması gerektiği yönünde kamuoyunda oluşan tepkilere karşı, Teknoloji Bilgilendirme Platformu harekete geçti. Ulaşımdan sağlığa, güvenlikten e-devlet hizmetlerine kadar birçok alanda kullanılan mobil iletişim ve baz istasyonları konusunda hazırlanan broşürde, baz istasyonları olmadığı zaman bazı önemli hizmetlerin verilemeyeceği vurgulandı. Bu hizmetler arasında acil durumda müdahale, POS cihazlarının kullanımı gibi sosyal ve ekonomik hayatı etkileyecek hizmetler bulunuyor.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun verdiği karar üzerine baz istasyonları hakkında tartışmalar devam ederken, konuyla ilgili en önemli sorunun bilgi eksiği olmasından yola çıkan Teknoloji Bilgilendirme Platformu da kamuoyuna doğru bilgileri ulaştırmak için “Baz İstasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Yanlış Bilinenler” başlıklı bir broşür yayınladı.

Broşürde baz istasyonlarının çalışma prensipleri, kamufle edilme sebeplerinin yanı sıra, mobil teknolojilerin artık iletişimin ötesinde bir çok alanda kullanıldığına dikkat çekilerek, baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması durumunda mobil iletişimin biteceği, buna bağlı olarak birçok hizmetin de artık verilemeyeceği vurgulandı.

GÜVENLİKTEN SAĞLIĞA HER ALANDA MOBİL İLETİŞİM

Broşürde mobil iletişim teknolojilerinin güvenlikten sağlığa, bankacılık hizmetlerinden e-devlet uygulamalarına kadar birçok alanda kullanıldığına dikkat çekildi. Mobil iletişim teknolojisi ile bankacılık işlemleri, başta POS makinaları olmak üzere ödeme sistemleri,
araç takip sistemleri ve e-Devlet uygulamaları gerçekleştiriliyor.

VAN’DA CEP TELEFONU HAYAT KURTARDI

Mobil iletişim teknolojilerinin hayat kurtardığına da dikkat çekilen broşürde, son olarak Van’da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremde yaşananlara vurgu yapıldı. Van depreminde enkaz altında kalan vatandaşlar cep telefonları aracılığıyla yakınlarına veya yetkililere ulaşmış, bu sayede enkaz altından kurtarılmışlardı. Ayrıca depremden etkilenen bölgedeki tüm vatandaşlara toplu SMS gönderimi sağlamış ve bu sayede de enkaz altında kalanlara ulaşılabilmişti.

DENETİMSİZ BAZ İSTASYONU KURULAMIYOR

Haberleşme hakkının anayasal güvence altında olduğu hatırlatılan broşürde, mobil iletişimin de kamu hizmeti niteliğinde olduğu vurgulandı. Türkiye’deki her baz istasyonunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) denetiminde olduğu bilgisine yer verilen broşürde, “Baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması de­mek cep telefonları ile şehir içinde konuşmanın imkânsız hale gelmesi demektir. Bu kapsamda, bir baz istasyonunun BTK tarafından verilmiş Güvenlik Sertifikası’na sahip olması, bu istasyonun yönetmelik şartlarına uygun kurulduğu, kurum tarafından denetlendiği ve sürekli yaşam alanlarında yönetmelik ile verilen sınır değerleri geçmeden faaliyetini sürdürdüğü ve vatan­daşlarımızın herhangi bir endişeye kapılmasına gerek bulunmadığı anlamına gel­mektedir” denildi.

KAPSAMA DIŞINDAKİ ALANDA MOBİL İLETİŞİM GERÇEKLEŞEMEZ

Cep telefonu sistemleri bütün dünyada uygulanan kriterler doğrultusunda ça­lışan sistemler olduğuna vurgu yapılan Broşürde, mobil iletişim sistemlerinin İngiltere, İsveç, Almanya, Amerika, Fransa kı­saca dünyanın her yerinde aynı şekilde çalıştığı belirtiliyor. Bir baz istasyonu planlama amacına uygun olarak ancak belirli bir alanı kapsa­yabileceğinin altının çizildiği Broşürde, “Kapsama alanı dışında kalan yerlerde cep telefonu sinyal gönderip ala­mayacağı için o bölgede mobil iletişim gerçekleştirilemez. Baz istasyonları sadece kapsama zorunluluğunu karşılamak için değil, aynı zamanda kapasite ihtiyacını karşılamak amacıyla da kurulmaktadır. Cep telefonu kullanıcı sayısı artıkça baz istasyonunun kapasite ihtiyacı da artar. Her bir baz istasyonu sınırlı sayıda kişiye mobil iletişim hizmeti verebilir. Kesintisiz ve kaliteli iletişim hizmeti alabilmek için kapasite ihtiyacıyla doğru orantılı bir şekilde yeni baz istasyonlarının kurulması gerekmektedir” açıklamaları yer alıyor.

“ZARARLI” İDDİALARININ BİLİMSEL KANITI YOK

Baz istasyonları ve baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik dalgaların sağlığı olumsuz etkilediğine dair kanıt­lanmış bilimsel sonuçlar olmadığının vurgulandığı broşürde, “Ulusal ve uluslararası bilimsel çalış­malar, elektromanyetik dalgaların kanser, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, katarakt, düşük ya da sakat doğum gibi has­talıklara sebep olduğunu gösteren sonuçlar ortaya koymamak­tadır” deniliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.