Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Teknoloji dünyası günah çıkardı!..

Teknoloji dünyası günah çıkardı!..

130
0

10 Ocak 2010 tarihli Taraf Gazetesi’nin Qtube köşesinde yayımlanmıştır+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Teknoloji dünyasının ajandası, ocak ayının ikinci haftasında, ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Consumer Electronics Show (Tüketici Elektroniği Fuarı) ile başlar. Onu İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mobile World konferansı ve fuarı, mart ayında Almanya’nın Hannover kentindeki CeBIT takip eder. Yaz aylarında Tayvan’daki Computex ve Dubai’deki Gitex işin bilgisayarlarla ilgili bölümünü oluşturur. Eylül ayında Berlin’de düzenlenen İFA ile ajanda kapanır.
Küresel ekonomik krizin etkisi ile 2009 yılında neredeyse boş bir yıl geçiren teknoloji dünyası bu yıl sanki geçtiğimiz yılın günahını çıkarırcasına “günahar şehri” Las Vegas’ta geçtiğimiz yılın açığını kapattı. Önceki yıllarla kıyaslanınca öyle çok yenilikçi denilebilecek teknolojilerden bahsetmek zor. Hatta fuarın önceki yıllara göre biraz daha zayıf olduğunu da söyleyebilirim. Ama 2009 yılıyla kıyaslanınca 2010’un umut verici gelişmelere sahne olacağını da söyleyebiliriz.
Las Vegas günahlar şehri olarak anılmasının, kumarhaneleriyle, restaurantları ve şovlarıyla ünlü olmasının yanında dünyanın en büyük kongre ve fuar şehirlerinden birisi ayrıca. Bu durumda şehirdeki tek fuar da CES değil elbette. Çoğunluğunu erkek nüfusunun oluşturduğu CES yanında pek çok alımlı kadını biraraya toplayan Adult Entertainment Expo (Yetişkinlere Eğlence Fuarı )da yine aynı tarihlerde gerçekleştiriliyor yıllardır.
CES’in fuar merkezi başka bir lokasyonda, toplantıların organize edildiği bölümü de Sands Expo fuar merkezinin hemen bitişiğindeki Venetian ve Palazzo otellerinde gerçekleşiyor. Yetişkin fuarı da Sands Expo isimli fuar merkezinde. İki kardeş olan bu otel ve fuar merkezi birbirine bağlı. Kısaca bu otellerde konaklayan, işleri otellerin toplantı odaları ve fuar merkezinde olan insanlar neredeyse yapışık ikiz gibi 4 günü beraber geçiriyor. Şehrin en iyi restaurantları ve gece kulüplerinden bazılarının da bu kompleksin içinde olduğu düşünülünce 24 saat aralıksız bir birliktelik var CES katılımcıları ve yetişkin fuarı katılımcıları arasında.
Bu çok enterasan görüntülere de sahne olabiliyor.
Çok ciddi ürün lansmanlarının, şirketlerarası toplantıların yapıldığı toplantıya yetişmek için koştururken veya bu toplantılardan birisinden çıktığınız anda yanınızdan geçen yarı çıkplak bayanları görmeniz olası.
Yetişkin fuarındaki katılımcılar, stand görevlileri veya yetişkin filmlerinde oynayan yıldızlar bu bayanlar. Fuar alanına hayranlarına imza dağıtmak için gidiyorlar. Çevirdikleri filmleri hayranları için imzalıyorlar, hatıra fotoğrafı çektiriyorlar.
Kumarhane salonunda da teknoloji dünyasının önemli isimlerinden birisini veya Türkiye’den bir bürokratı, elinde purosu, bu bayanlarla aynı masada BlackJack oynarken görebiliyorsunuz. Kaçış yok çünkü. Ben gözlerimle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu eski başkanı Zait Akman’ı gördüm bir gece bu durumda.
Günün stresini atmak için güzel bir yemek, sonra biraz da eğlence isterseniz yine bu yetişkinlere eğlence hizmeti sunan bu insanlarla aynı ortamları paylaşıyorsunuz. Kesinlikle paparazzilik falan yapmaya gelmedim buraya ama Intel CEO’su Paul Otellini’yi de bu restaurantlardan birisinde gördük Türkiye’den birkaç gazeteci arkadaşımla. Elinde içki bardağı, keyifli ama yorgun bir şekilde yemek sırasını bekliyordu. Hoş yürürken dengesini biraz kaybediyordu ama sanırım içkiden değil günün yorgunluğundan kaynaklanıyordu bu durum.
Türkiye’de olsa, bu tip “ahlaka mugayyir” bir ortamda bulunmak istemez hiç kimse. Hele hele üst düzey bir yönetici ise. Bir de şehre her iki fuar için gelmiş binlerce gazeteci ile yüzleşme tehlikeniz varsa.
Ama burası ABD. Burası Las Vegas. Çölün ortasına kurulmuş bir günahlar şehri. Burada hiç kimse buna aldırış etmiyor. Her iki fuarın katılımcıları da aynı ortamda ama farklı salonlarda işlerini yapmaya çalışıyorlar Hem de ciddi bir şekilde.