Ana sayfa BT Gündem Teknoloji ödülleri sahiplerini buldu.

Teknoloji ödülleri sahiplerini buldu.

129
0

TÜSİAD, TÜBİTAK ve TTGV tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen ve Teknolojinin “Oscar”ı olarak anılan “Teknoloji Ödülleri” sahiplerini buldu. 41 başvuru arasından 26 projenin finale kaldığı ödülde, firma ölçeğine göre ödül sahipleri ve firma ölçeğinden bağımsız olarak toplamda en yüksek puanı alarak büyük ödülü kazananlar açıklandı:Büyük/bağlı firma kategorisi:
“Yenilik ve teknoloji” ödülü: Turboprop Motor projesiyle TUSAS Motor San. A.Ş.
“Ürün” ödülü: Hibrit Elektrikli Hafif Ticari Araç projesiyle Ford Otosan

Orta ölçekli firma kategorisi:
“Yenilik ve teknoloji” ödülü: “Green Guard projesiyle Elvin Tekstil San.
“Ürün” ödülü: “Unity On Demand projesiyle Logo Yazılım San.

Küçük ölçekli firma kategorisi:
“Yenilik ve teknoloji” ödülü: “Islahı Yönlendirilmiş Çerezlik Tüketime Uygun Kabak Çekirdeği Tohumları projesiyle Palancı Gıda Teknolojileri
“Ürün” ödülü: “Deri Sanayi Atıklarından Elde Edilen Yavaş Yarayışlı Gübre” projesiyle Mavi Kimya San. Tic. A.Ş.

Mikro ölçekli firma kategorisi:
“Yenilik ve teknoloji” ödülü: “Rainvent projesiyle Teknoset
“Ürün” ödülü: “Mavi Solar Yenilenebilir Enerji Güç Dönüştürücüleri Ürün Platformu ” Projesiyle Mavisis Tek. En. San. Tic. A.Ş

Firma ölçeğinden bağımsız olarak toplamda en yüksek puanı alan “Büyük Ödül” sahibi: “ Tren Denetim Sistemi projesiyle Savronik Elektonik San. Tic. A.Ş.

Ödül kazanan firmaların temsilcilerine ödülleri TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanı Hamdi Akın, TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fikret Yücel ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş tarafından takdim edildi.

8. Teknoloji Kongresi’nde ekonomik kriz ve teknoloji tartışıldı
Türk Telekom’un ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 8. Teknoloji Kongresi’nde krizde teknolojiye yatırımla ileri adım atan firmaların başarı öyküleri, tasarım ve yaratıcılığın katma değeri gibi konular tartışıldı. Kongrenin açılış konuşmalarını TÜBİTAK-TTGV-TÜSİAD 8. Teknoloji Ödülleri ve Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Şafak Alpay ile Kongrenin ana sponsoru Türk Telekom’un Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Tunç Yorulmaz yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından özel oturumda Red Associates Ortağı Christian Madsbjerg “Teknoloji geliştirmenin temeli olarak hizmet verirken müşteriyi anlamak; dünyanın önde gelen firmalarının yeni ürün geliştirme süreçlerinde geldikleri nokta”yı değerlendirdi.

Moderatörlüğünü Ford Otosan Genel Müdür Baş Yardımcısı Nuri Otay’ın yaptığı “Yaratıcılık, Tasarım ve Teknoloji” konulu oturumda İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, Vestel İcra Kurulu Üyesi Cengiz Ultav ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Engin Baran teknoloji tasarımı konusunda görüşlerini aktardı. “Ekonomik Krizleri Teknolojiye Yatırımla Aşmak” konulu ikinci oturumun moderatörlüğünü Aselsan Stratejik Planlama, Analiz ve Değerlendirme Direktörü Baki Şensoy yürüttü. Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürü Ziya Altunyaldız ve AirTies&Maxim Şirketleri Kurucu Ortağı Ziya Boyacıgiller bu konudaki görüşlerini aktardı.

Kongre, 8. Teknoloji Ödülleri Töreni ile sona erdi. Törende TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanı Hamdi Akın, TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fikret Yücel ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından ödüller kazanan firmaların temsilcilerine takdim edildi.