Ana sayfa BT Gündem Teknoloji şirketleri borsaya açılma rekoru kırdı

Teknoloji şirketleri borsaya açılma rekoru kırdı

225
0

Borsaya açılan teknoloji şirketlerine 24.8 milyar dolar yatırım yapıldı. 2014 yılının üçüncü çeyreğinde halka açılan 18 teknoloji şirketi bulunurken 6’sı internet hizmetleri 6’sı yazılım sektöründen.Yılın üçüncü çeyreğinde 6 değişik ülkeden 18 şirket toplam 24.8 milyar dolar sermaye artırımı ile halka açıldı. Bu çeyrekte halva açılan şirketlere yatırılan para geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 50 artışı işaret ediyor. PwC’nin  her çeyrek yayımladığı Global Technology IPO Review raporunun Q3 2014 sayısındaki verilere göre, 2012 yılında Facebook 16 Milyar dolarlık sermaye artırımı ile halka açıldığında ulaşılan 17.8 milyar dolarlık rekor da bu çeyrek kırılmış oldu. 2014 yılının ilk 9 ayında borsaya açılan şirketlerin gerçekleştirdiği toplam halka arz rakamı ise 43 milyar 740 milyon TL ile önceki üç yılın toplam arz rakamına yaklaştı.

Üçüncü çeyrekteki rekor halka açılma işlemlerinin ekonomik düzelme ve dünyadaki iyimserliğin göstergesi olduğunun altını çizen PwC Küresel Teknoloji Endüstrisi Lideri Raman Chitkara “Yatırımcıların teknoloji sektörüne inançları güçlü, geçmişteki normları karşılıyor ve hatta geçiyor” yorumunda bulundu.
IPO_Grafik

Çin sadece borsaya değil dünyaya açılıyor

Üçüncü çeyreğin yıldızı Çin oldu. Çinli şirketler toplam halka açılma işlemlerinin yüzde 93’ünü parasal hacmin de yüzde 50’sini karşıladı. Tamamlanan 18 halka arzın 10’unu Çinli şirketler gerçekleştirdi. Çinli şirketlerden ikisi Şangay, dördü Shenzhen ve ikisi Hong Kong borsalarında olmak üzere top lam 8’i işlemleri için Çin borsalarını tercih ederken Alibaba NYSE’i ve iDreamsky Technology use NASDAQ borsasanı tercih etti.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.
PwC Global Technology IPO Review