Teknolojide Kadın Derneği, teknolojinin lider yüzlerini yetiştirecek

Teknolojide Kadın Derneği “Birlikte Güçlüyüz” söylemiyle kurumsal üyelerinin de aralarında bulunduğu Türkiye’nin önde gelen 69 markasını “Teknolojinin Lider 100leri” projesi ile tek bir çatı altında topladı.

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech), Cumhuriyet’in yüzüncü yılında Türkiye’nin teknoloji alanında geleceğini şekillendirecek bir projeye imza attı. “Teknolojinin Lider 100leri” isimli proje, teknolojide 100 kadın ve 25 erkek lider yetiştirmek için katılımcılara kapsamlı ve tamamen ücretsiz bir eğitim programı sunacak.

Türkiye’nin teknoloji alanında en yetenekli gençlerini seçerek onlara teknik ve sosyal beceriler kazandırmayı hedefleyen programa katılmak için öğrenciler analitik beceri, yazılım ve İngilizce alanında bir dizi sınava giriyor ve mülakatlara katılıyor. Seçilen öğrenciler Veri Analitiği, Python ile Veri Bilimi, Python ile Yapay Zeka, Robotik Süreç Otomasyonu, Süreç Analisti ve Siber Güvenlik alanlarda uzmanlaşırken bir yandan da IQ, EQ ve CQ alanında sosyal beceri eğitimleri ve onları destekleyen kurumlardan mentorluk desteği alacaklar. Program sonunda öğrenciler akıllı dijital sertifikalarını alarak, kendilerini destekleyen kurumlarla iş görüşmeleri yapma fırsatı bulacaklar.

Proje teknolojide uzman, yetkin ve yaratıcı insan kaynağını artırırken Türkiye’nin teknoloji sektöründe fırsat eşitliği ve çeşitliliği teşvik etmeyi; Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılasının artarak refah seviyesi yüksek, barışcıl ve güçlü bir düzeye gelebilmesini, bu doğrultuda, Türkiye’nin teknolojide yetişmiş insan gücüyle dünyanın lider ülkeleri sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alabiliyor olmasını, tersine beyin göçüyle dünyadaki Türklerin akıl gücünü Türkiye’ye çevirmek ve böylece kendi topraklarımızı güçlendirmeyi hedefliyor.

Programın liderliğini yapan Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Banu Arıduru “Teknolojinin Lider 100leri” basın lansmanını, projeyi destekleyen 69 öncü kurumla birlikte gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Arıduru projenin öneminden bahsederken: “Gençlerimizin özellikle de genç kızlarımızın; aktif şekilde teknoloji ve bilimde kariyer yapmayı ‘seçmeleri’ için bir alan açıyoruz. Bilim, teknololi, mühendislik, matematik okuyan genç arkadaşlarımızın sayısının gün geçtikçe artmasını, özgüvenleri yüksek bir şekilde istihdama katılmalarını ve böylece ülkemizin gelişimine katkıda bulunmalarını hedefliyoruz. 20 Kasım’dan bu yana projemize yüzlerce başvuru aldık. Bu projeyi Türkiye için kalıcı ve sürdürülebilir bir fayda haline getirmeyi, başta genç kızlarımız olmak üzere daha fazla gencimizi teknolojide uzmanlaştırmayı ve bu alanlarda istihdama katılmalarına imkan sağlamayı hedefliyoruz,” dedi.

Programa katılmak isteyen öğrenciler 28 Ocak 2024 tarihine kadar wtechplatform.com üzerinden başvurularını yapabilecekler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu