Ana sayfa BT Gündem Teknolojinin 2010 modası CES’te podyuma çıkıyor

Teknolojinin 2010 modası CES’te podyuma çıkıyor

104
0

Teknoloji dünyası her yeni yıla ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Consumer Electronics Show (CES 2010 – Tüketici Elektroniği Fuarı) ile merhaba diyor. Bu yıl 7-10 Ocak tarihlerinde düzenlenecek etkinlik 2010 yılına damga vuracak teknolojiler konusunda da ipuçları verecek. Bunun ardından şubat ayında Barcelona’daki 3 GSM Dünya Mobil Fuarı, daha sonra da mart ayında Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenecek olan CeBIT. Geçtiğimiz yıldan beri fuar dünyası can çekişiyor, buna rağmen bu fuarlarda görücüye çıkacak olan az sayıda teknoloji bile önümüzdeki yıldaki trendleri belirlemeye yeterli olacak. 1- Küçük dizüstüler – Intel, mevcut Atom işlemcisinin yeni sürümü N450’yi çıkartıyor. Hem ucuz hem hafif, kısıtlı özelliklere sahip netbooklarda bir değişim yaşatması beklenilen ürün neredeyse dizüstü bilgisayarlar kadar performanslı netbooklar üretilmesine olanak sağlayacak. “Akıllı Netbook” yani smartbook olarak adlandırılması beklenilen ürünlerin bu yıla damga vurması bekleniyor.

2- 3 Boyutlu TV’ler – James Cameron’un Avatar filmini izlediyseniz bunun ne anlama geleceğini çok iyi anlayacaksınız. İzlemediyseniz de zaman kaybetmeden izlemenizi tavsiye ederiz. 3 Boyutlu bir görsel şölen sunan filmi yakında evlerimizde de sinemadaki muhteşem görsellikle izleyeceğiz. TV üreticilerin bu ürünleri sunmasının yanında 3 Boyutlu TV kanallarının da bu yıl gündemin ağır maddelerinden olması bekleniyor. Türkiye’de henüz HD yayın kalitesine bile tam anlamıyla başlayamamış olsak da başta ABD olmak üzere dünyada 3 boyutlu yayın yapan kanalların çıkması bekleniyor.

3- Süper ekranlar – Üç boyutlu televizyonlar gibi ekran kalitesi de bu yıl konuşacağımız konuların başında geliyor. OLED olarak adlandırılan organik erkanlar hala inanılmaz derecede pahalı olmasına, büyük boyutlarda üretilememesine rağmen verdiği görüntü kalitesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Kısa zamanda 70 ekran bir OLED ekranlı TV satın almak pek mümkün olmayabilir ama cep telefonlarının küçük ekranlarında OLED veya AMOLED ekranlar görebiliriz.

4- Akıllı araba teknolojileri – Otomotiv şirketlerinin yöneticilerini bu yıl tekonolji fuarlarında çok fazla göreceğiz gibi. Hem elektrikli arabalar konusunda çalışmalarda bulunan hem de son model teknolojik cihazları araçların içerisine yerleştiren otomotiv endüstrisinde yine ilginç gelişmeler olacak. Özellikle Microsoft ve Ford’un beraber geliştirmiş oldukları SYNC isimli araç içi haberleşme ve eğlence sistemi yarattığı kablosuz ağ alanıyla yolculuğu bir teknoloji dükkânında gerçekleştirmenize olanak sağlayacak.
5- İddialı akıllı telefonlar, etkileyici tabletler – Google’ın T-Mobile ile birlikte duyuracağı Nexus One Android tabanlı telefonu, Apple’ın nihayet pazara sunmaya niyetlendiği tablet PC’si bu yıl akıllı cihaz pazarını hareketlendireceğe benziyor. Dell’in de belki bir cep telefonu, belki de bir tablet PC’yi önümüzdeki hafta içerisinde duyuracağı söyleniyor. Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki yılın diğer zamanlarında gerçekleştirilecek fuarlarda bu tip cihazları çokça göreceğiz.
6- Çevreci ürünler – Tabii ki çevre duyarlılığı da üst noktaya çıkacak bu yıl. Teknoloji üreticileri bir taraftan cihazlardaki güç tüketim oranlarını düşürürken bir taraftan da daha değişik çevreci yaklaşımlar sergiliyorlar. Geri dönüştürülmüş cihazlardan üretilen cihazlar, çevreye duyarlı uygulamalar ve tabii ki çevreyle dost ürün ambalajları.
Çevre faktörlerinin ön plana çıkacağının bir göstergesi de CES 2010’un gerçekleştirileceği Las Vegas kentinin polis müdürlüğü için Tüketici Elektroniği Birliği’nin 50 bin dolarlık bağış yapacak olması. Bu paranın elektrikli otomobil alımında kullanılması isteniyor.