Ana sayfa BT Gündem Teknolojinin gündeminde kara para vardı

Teknolojinin gündeminde kara para vardı

89
0

Sun Microsystems tarafından düzenlenen ‘Yeni Düzenlemelere Uyum Sürecini Karşılarken; Yeni Yöntemler, Risk Yönetimi, Kara Para Aklama, Sahtecilik ve Bilgi Güvenliği’ konulu toplantı, İstanbul’da yapıldı. Finans ve teknoloji alanında yerli ve yabancı uzmanları buluşturan toplantıda, ‘Kara Para Aklama’ ve Basel II gibi finans sektörünün önemli gündem maddelerine yönelik teknolojik çözümler, Sun ve iş ortakları Koçsistem, i-flex Consulting, Actimize, Infosecure ve Yaz Bilgi Sistemleri – IRS tarafından sunuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sun Microsystems Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Özhan Toktaş, finans sektöründe çok hızlı bir değişimin yaşandığını ve bunun beraberinde de şirket birleşmelerinin arttığına dikkat çekerek, bu noktada kurumların değerlerini arttırıyor olmalarının büyük önem taşıdığını ifade etti. Operasyonel risklerin minimize edilebildiği Basel II gibi standartların bu değer artışında büyük etken olacağını da vurgulayan Özhan Toktaş, Sun Microsystems’ın, yerli ve yabancı çözüm ortaklarıyla birlikte finans sektörünü yeni düzenlemelere uyum sürecinde güçlü bir şekilde destekleyerek, rekabet gücü kazandıracak teknolojilere ve çözümlere sahip olduğunu kaydetti.

International Data Corporation-IDC’nin Uzman Analisti Mediha Gramos ise Dünya’da ve Türkiye’de finans sektöründeki risk yönetimi trendlerini katılımcılarla paylaştı. Gramos, IDC’nin dünyadaki bankalar arasında yapılan ‘Top 1000’ araştırmasının, bankaların yüzde 80’inin operasyonel risk yönetim çözümlerine sahip olmadığını ortaya çıkardığını söyledi. Çözüme sahip olan yüzde 20’lik bölümün ise yüzde 16’sının dışarıdan operasyonel risk yönetim çözümünü aldığını belirten Mediha Gramos, sadece yüzde 4’ünün kendi içinde bu çözümü ürettiğini kaydetti. Konuşmasında 2001 ekonomik krizine de değinen Gramos, ‘Risk yönetimiyle ilgili yatırım yapmamanın nelere malolacağını çok iyi düşünmek gerekiyor’ dedi.

Sun Microsystems’ın Sermaye ve Yatırım Piyasaları’ndan Sorumlu Müdürü Nigel Woodward da, finans sektöründeki değişime dikkat çektiği konuşmasında, yakın tarihte birçok ülkede yürürlüğü girmesi beklenen Basel II standardının yaratacağı etkilere değindi. Woodward, finans kurumlarının operasyonel veya kredi seviyesinde alacakları risk durumuna göre sermaye bulundurma zorunluluğu getiren Basel II’nin teknik seviyesinin yüksek olması sebebiyle insan kaynağına ve bilgi işlem altyapı unsurlarına önemli düzeyde yatırım yapılmasını da beraberinde getireceğini ifade etti.

Toplantıda konuşan bir diğer isim ise Sun Microsystems EMEA Bölgesi Müşteri Çözümleri Birimi Sorumlusu Alfredo Nulli idi. Nulli, operasyonel riskler konusunda bilgi güvenliğinin önemine değindiği konuşmasında, kimlik yönetimi ve identity auditor ürünleri ile risklerin nasıl azaltılabileceğini anlattı. Konuşmasında ‘Sun Microsystems Kimlik Yönetim Çözüm Ailesi’ne de değinen Nulli, örnek uygulamalar ve başarı örneklerini katılımcılarla paylaştı.

InfoSecure’ün İş ve Teknoloji Danışmanı Akın Sağbilge ise toplantıya ‘Türkiye’de Basel II Çerçevesinde Bilgi Güvenliğine Bakış’ konulu sunumuyla katıldı. Gartner’ın araştırmalarının gelecek 3 yıl içerisinde Internet kullanan şirketlerin yüzde 50’sinden fazlasının güvenlik saldırısına uğrayacağını gösterdiğine dikkat çeken Sağbilge, bunların yüzde 60’ının bu saldırıdan ve bilgi kayıplarından haberi bile olmayacağını söyledi.

Toplantıda Türkiye’de Sun’ın iş ortağı Koçsistem tarafından temsil edilen i-flex Consulting ’in risk yönetimi konusundaki Başdanışmanı H.S.Rajashekhar, Basel II uyum sürecinden değer katkısını oluşturmaya kadarki geçen aşamaları ve tipik uygulama döngülerini aktardı.

Sunumunda dünyadaki kara para aklama yöntemlerine yer veren ve yine Türkiye’de Sun’ın iş ortağı KoçSistem tarafından temsil edilen Actimize’in Danışmanlık ve Pazarlama Direktörü Ari Ben Baruch ise çalınan kartlarla gerçekleşen sahtecilik yöntemleri konusunda da bilgi verdi. Ari Ben Baruch, daha önce gerçekleşen sahtecilik yöntemlerine dayanarak belirlenen tipik davranış biçimlerinin dolandırıcılığı önlemede önemli bir faktör olduğunu belirtti.

Türkiye’de Yaz Bilgi Sistemleri tarafından temsil edilen Intelligent Risk Management Solutions- IRS Genel Müdürü Hanns Michael Hepp ise sahteciliktan korunma yöntemleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Hepp, IRS’nin yeni sahtecilik yöntemlerine karşı çok daha hızlı reaksiyon gösterdiğini aktarırken, sundukları çözümlerle kart dolandırıcılığından oluşan zararı yüzde 40 azaltabildiklerini kaydetti.

Toplantının sonunda gerçekleşen ve moderatörlüğünü Bank Europa Risk Yönetimi, Teftiş Kurulu ve İç Denetim Grubu Başkanı Bülent Günceler’in yaptığı panele konuşmacı olarak BDDK Bilgi İşlem Daire Başkanı Ahmet Türkay Varlı, Garanti Bankası Risk Departman Müdürü Ebru Ogan ve Koçbank UCI Piyasa Risk Yönetimi Yöneticisi Marco Arnaboldi katıldı. BDDK Bilgi İşlem Daire Başkanı Ahmet Türkay Varlı, Basel II teknolojisi yatırımlarında fayda-maliyet ilişkisinin gözetilmesi gerektiğine vurgu yaptığı konuşmasında, kuruluşların esneklik ve iş gereksinimini ön planda tutmaları önerisinde bulundu. Basel II’ye 2007 yılına kadar geçme zorunluluğunun bankaları zorladığını ifade eden Varlı, ancak bu standartla birlikte bankaların ileri teknoloji kullanarak, maliyetleri azaltacaklarını sözlerine ekledi.