Telekom’da 2010

Taraf Gazetesi’nin 20 Aralık 2009 tarihli QTUBE köşesinde yayımlanmıştır****************************************************
Malum. Aralık ayı. Bir adım sonrası yeni yıl.

Bu sayfalarda okumaya alışık olduğunuz telekomünikasyon, bilişim ve teknolojik cihazlara ilişkin 2009 yılı değerlendirmelerini paylaşmak istiyorum sizinle.

İlk başlığımız toplam pazar büyüklüğü 20 milyar doları geçen telekomünikasyon.

Bu yılın sıcak konusu elbette ki 3G teknolojisinin hayatımıza girmesi. Yaz aylarında tanıştığımız 3G abone sayısı 6 milyona dayandı. Ancak bunu aktif olarak kullanan abone sayısı toplam abone sayısına oranla hala güdük kalıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 30 Haziran -30 Eylül arası sektör raporuna bakacak olursak mobil genişbant kullanıcı sayısı 219 bin seviyesinde. Tabii ki 3G’li notebook ve Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’ın tabiriyle “zımbırtı” denilen mobil modem bağlantısından erişenlerin sayısı.

Buna cep telefonlarını da eklediğimizde mobil ortamda veri miktarında ciddi bir artış gözlemleniyor.

Toplam mobil data trafiğin yarısından fazlasını tek başına gerçekleştiren Turkcell’in kullanıcılarından 3G abonesi olanlar Turkcell data trafiğinin yüzde 74’ünü oluşturuyor. Vodafone’da da mobil data trafiği 15-16 kat artmış bulunuyor.
Önümüzdeki yıl bu miktarların artacağı da aşikar. Mobil operatörlerin ana gelir kalemi ses görüşmelerinden veri trafiğine kayacak gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz yılsonunda başlayan, ancak 2009’da “etkilerini” hissettiğimiz mobil numara taşınabilirliği toplamda 8 milyonun üzerinde abonenin operatörden operatöre koştuğu bir ortam yarattı. 3 milyondan fazla abonenin kendilerine taşındığına ilişkin reklamlar döndüren Vodafone’un söylemi gerçek olsa da (CEO Serpil Timuray numara taşımada ellerinde net 660 bin abone kaldığını açıkladı) ondan daha gerçek ve somut bir gerçek var ortada. Numara taşınabilirliğinin anlamı kayboldu. Çünkü ilk yıl sonuçları gösteriyor ki numara taşıma bu pazardaki şirketlerin pazar paylarına hiçbir şekilde etki etmiyor, edemiyor. Pazar dinamikleri numara taşımanın da önüne geçiyor.
Sabit telefon hatlarındaki numara taşıma uygulamasının da 2010 yılında fiilen başlaması muhtemel. Tabii ki bunun için BTK’nın “uzlaştırma” rolünü üstlenmesi, Türk Telekom alternatifi olmaya aday şirketlerin de tüm hızlarıyla altyapı yatırımı yapması şart.
AB’ye uyum stratejisi çerçevesinde yürürlüğe konulan arabağlantı ücretlerindeki indirimler ise öncelikle tüketiciye yaradı. Mobil operatörlerin karlılıklarına olumsuz yönde yansımış olarak görülse de mobil tarafta artan trafik sayesinde bu açık kapanmış görünüyor.
Toplam 34,6 milyar dakika görüşmenin yapıldığı telekomünikasyon hizmetlerinde, BTK’nın son raporuna göre son bir yılda mobil hatlardan mobil hatlara yapılan çağrı süresi yüzde 37,5 artarak toplam çağrı miktarının yüzde 80’ine ulaşmış durumda. Çağrı trafiğinin yüzde 23,5 azaldığı sabit hatlardan sabit hatlara arama süreleri ise toplam trafiğin yüzde 13,3’üne gerilemiş durumda. Geçtiğimiz yıl bu rakam yüzde 22 seviyelerindeydi.

Bunun sebebi ise hem numara taşıma hizmetlerinin hem de arabağlantı fiyatlarındaki düşüş akabinde mobil operatörlerin sunmaya başladığı Her Yöne Sınırsız tarifelerinin etkisine bağlanıyor. Kaldı ki mobilden mobile yapılan toplam arama dakikası 2009 ilk çeyreğinde 22 milyar dakikadan üçüncü çeyrekte de 27 milyar 692 milyon dakikaya çıkmış.
2010’da mobil oyuncular arasında rekabetin iyice yoğunlaştığı, sabit telefon hatlarında numara kapma yarışının olacağı, sabit ile mobil hatlar arasında kıran kırana rekabetin yaşanacağı bir yıl geçireceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.