Ana sayfa BT Gündem Telekom’dan arızalara hızlı müdahale

Telekom’dan arızalara hızlı müdahale

115
0

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom,  arıza, tesis ve nakil taleplerini karşılamada müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlayan “haTTa Çözüm” projesini Ocak ayında beş ilde uygulamaya koydu. “haTTa Çözüm”, Ağustos ayında tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak.“haTTa Çözüm” projesiyle, bugüne kadar müşterilerden gelen telefon hatlarına ilişkin arıza, tesis ve nakil taleplerini saha görevlilerine yazılı olarak ileten sistem, artık bu talepleri görevlilere elektronik ortamda iletecek şekilde, teknoloji destekli olarak yeniden yapılandırılıyor. “haTTa Çözüm” projesi hakkında bilgi veren Türk Telekom Erişim Direktörü Bülent Hasenekoğlu, “Proje öncesinde bir telefon arızası ortalama 6 saatte giderilebiliyordu. Projenin devreye girmesi ile bu süre uygulamanın başladığı illerde yaklaşık 4 saate indi. Proje tüm Türkiye’de uygulanmaya başlandığında 158 bin saat zaman tasarrufu sağlanacak” dedi.

Yeni uygulamada, “Saha İş Gücü ve Filo Takip Yönetim Sistemleri”nin hayata geçirilmesiyle, saha ekipleri iş emirlerini internete bağlanma özelliği bulunan “akıllı telefon” olarak da nitelendirilen PDA telefonlar üzerinden alıp en kısa zamanda işlemin yapılacağı adrese ulaşıyorlar. İş kapatma işlemini de yine bu telefonlar ile yapılıyor. Böylece, gün içinde müşteriden gelen talepler ertesi güne sarkmadan yerine getiriliyor, gelen arıza bildirimleri ile yeni hat açma ya da hattın nakil işlemi saatler içinde çözülebiliyor.

“haTTa Çözüm” projesi kapsamında, 1000 ekibe eğitim verilmesinin ardından ilk uygulama, Ocak ayı içinde Ankara, İstanbul, İzmir, Konya ve Kayseri’de başladı. Sistem, Nisan ayında Trabzon, Samsun, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Manisa, Balıkesir, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli’de de uygulamaya alınacak. Haziran ayında toplam 45 ilde,  Ağustos ayında ise tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak.