Telgraf mektebinden İmam Hatibe

30 Ağustos 2009 tarihli TARAF gazeteside QTUBE köşesinde yayımlanmıştır*************************************

1863 yılında kurulan Darüşşafaka Lisesi fakir ve yetim Türk İslam çocuklarının yetiştirilmesi için kurulmuş bir okul. 2009’a geldiğimizde de hala bu misyonunu sürdürüyor.

Darüşşafaka’nın bu sayfada, bu köşede yer almasının sebepleri arasında benim de bu okuldan yetişmiş olmamın bir katkısı var elbette. Ancak asıl konu, Türkiye’nin iletişim çağında temellerini atan bu okulun, Osmanlı’nın ve Türkiye’nin ilk telgraf memurlarını yetiştirmiş olan bu okulun, eski binasının İmam Hatip lisesine dönüştürülüyor olması.

Telgrafın dünya telekom sektörü için önemini herkes biliyor. Modern haberleşme telgrafla başladı. Hatta kurtuluş savaşının kazanılmasında, telgraf hatlarının, telgrafhanelerin ve Darüşşafaka’nın yetiştirmiş olduğu telgraf memurlarının katkısının ne kadar büyük olduğunu bir düşünün…

Tarihi belgelere bir göz atarsak…

Yusuf Ziya Paşa önderliğinde kurulan Darüşşafaka, yetim kalmış Türk öğrencilere karşılıksız ve ücretsiz eğitim vermek üzere 1863 yılında faaliyetlerine başlar.

Kırım harbinden sonra Osmanlı Devleti’nde telgraf hatlarının döşenmesine başlanınca bu hatları kullanması gereken telgraf operatörlerinin ihtiyacı ortaya çıkar. Padişah II. Abdülhamit de yabancı operatörler yerine Türk insanının bu konuda yetiştirilmesi gerektiğini düşünür. O dönemde bu eğitimi verebileceği düşünülen ilk okul Galatasaray Lisesi’dir. Ancak Galataray, bu teklifi kabul etmez. Savunmaları da okuldan yetişenlerin genellikle sanatçı ve bilim ağırlıklı kişiler olmasıdır. İkinci adres Darüşşafaka’dır. Böylelikle 1877 yılında Darüşşafaka Lisesi’nde, Türk ve İslam öğrencilerinden oluşan bu okulda telgraf dersleri verilmeye başlanır. Hatta okulun son iki yılında konulan bu derslerle okul Yüksek Telgraf mektebi haline gelir.

İlk mezunlar Telgraf Umum Müdürlüğü’nde görev almaya başlar. Hatta günümüzde Türk Telekom’un temelini oluşturan Telgraf Müdürlüğü’nde, PTT’de yönetim kademelerine kadar yükselir. Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar da Darüşşafaka Türk Telekom’a telgraf operatörü yetiştirmeye devam eder.

İşte Türkiye’nin ilk iletişim insanlarını yetiştiren bu okul şimdi Maslak’taki modern kampusunde eğitim vermeye devam ediyor. Ancak okulun kurulduğu, köklerinin bulunduğu İstanbul’un Fatih-Çarşamba semtindeki eski binası, temellerinin atıldığı bina İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülüyor.

TÜBİTAK’ın bağlı olduğu devlet bakanı Mehmet Aydın’ın İlahiyat Profesörü olduğu bir noktada, bu gelişme bazı çevreler tarafından “çok garip” algılanmayabilir. Ama biz Darüşşafaka’dan yetişenler olarak bu olaydan rahatsızız. Teknoloji dünyasında çalışan, iletişim sektöründe çalışan kişilerin de Türkiye iletişim sektörünün temellerinin atıldığı bu okulun devşirilmesi konusunda tepkili olması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu vesile ile Ramazan ayının gereklerinden birisi olan fitre ve zekatlar için de bir çağrıda bulunmak istiyorum.

İletişim Çağı’nın başladığı günlerde üzerine düşen görevi Türkiye’nin ilk telgraf memurlarını yetiştirerek yerine getiren Darüşşafaka Lisesi, bu yıl, tüm masrafları Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanmak üzere, 900’e yakın öğrencisiyle eğitim-öğretim yılına başlayacak. Aralarında Bilge Köyü katliamından kurtulan beş kardeşimiz de var.

Gelin bu yıl fitre ve zekatlarınızı tamı tamına 146 yıldır, babası vefat etmiş, maddi durumu yetersiz çocuklara babalık yapan, tüm eğitim masraflarını üstlenen bu güzide kuruma bağışlayın. Darussafaka.org adresinde bağışlarla ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.