Telia Sonera, Fintur’u satmak için Turkcell ile anlaştı

Telia Sonera tarafından bugün yapılan açıklamada, şirketin Avrasya’daki varlığını azaltmayı hedeflediği belirtilerek, bu çerçevede Fintur Holding’i elinden çıkarmak için bir süreç yürüttüğünü belirtti.Sürecin Turkcell ile ortak yürütüldüğü belirtilirken, Fintur’un potansiyel alıcılarından bir tanesinin de şirkette azınlık hisseye sahip olan Turkcell olduğu belirtildi.

Açıklamada sürecin 2017’de hayata geçmesinin muhtemel olduğu ifade edildi.

Daha önce Turkcell, Fintur için bağlayıcı teklif verme kararı almıştı.

Turkcell, Sonera Holding’in Fintur’da sahip olduğu yüzde 58,55 ve KCELL JSC’de doğrudan sahibi olduğu yüzde 24 oranındaki hissesinin satın alınmasına ilişkin olarak bağlayıcı teklif verilmesine karar vermişti.

Turkcell’den daha önce yapılan açıklamada, “Turkcell Yönetim Kurulu, yüzde 41,45 oranında iştirakimiz Fintur Holdings B.V.’nin* (“Fintur”) diğer ortağı Sonera Holding B.V.’nin (“TeliaSonera”) Fintur’da sahip olduğu yüzde 58,55 ve Kazakistan’da faaliyet gösteren Kcell JSC’de doğrudan sahibi olduğu yüzde 24 oranındaki hissesinin satın alınmasına ilişkin olarak bağlayıcı teklif verilmesine karar vermiştir. Fintur şirketleri Kazakistan, Azerbaycan, Moldova ve Gürcistan’da faaliyet göstermektedir” denilmişti

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu