Ana sayfa BT Gündem Telia Sonera Türk medyasına aba altında sopa gösterdi

Telia Sonera Türk medyasına aba altında sopa gösterdi

110
0

21 Nisan Perşembe günü saat 15:00’te başlayan Turkcell Genel Kurulu öncesinde Telia Sonera Akşam, Güneş gazeteleri ve Yavuz Semerci’nin sahibi olduğu SEM Yayıncılık hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Turkcell’i ele geçirme planları yaptığına dair iddiaları bazı belgelere dayandırarak geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşan yayın organları hakkında suç duyurusunda bulunan Telia Sonera’nın bu bilgiyi Turkcell Genel Kurulu’ndan birkaç saat önce kamuoyu ile paylaşması ise uzmanlar tarafından “Medyaya aba altından sopa göstermek” olarak yorumlandı. Telia Sonera medya organlarına geçtiği davette de Turkcell Genel Kurulu’nun yapılacağı Turkcell genel merkezinin hemen yanında Genel Kurul sonrası basın açıklaması yapacağını duyurmuştu. Medya organları hakkındaki suç duyurusunun bilgisini ise genel kurul sonrası sonrası düzenlenecek basın toplantısı yerine Genel Kurul’dan saatler önce kamuoyuna duyurulması ilginç karşılandı.

Telia Sonera’nın, Turkcell’i ele geçirme planı olduğunu iddia eden haberlerin yer aldığı Zaman Gazetesi’nin ise dava edilecek yayınlar arasında bulunmaması dikkatlerden kaçmadı.

Telia Sonera’nın Akşam, Güneş ve SEM Yayıncılık hakkında açacağı davalara ilişkin medyaya gönderdiği açıklama şöyle:

TeliaSonera bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcığı’na yanlış bilgilendirme, hakaret ve Turkcell Genel Kurulu’nun güvenliğini tehlikeye atma gerekçeleriyle bazı medya kuruluşları ve temsilcileri hakkında dava dilekçesi verdi.

Dava dilekçesinde, TeilaSonera, Akşam ve Güneş gazeteleri, Gazeteport internet portalı ve aralarında Mehmet Bülent Ergin (Çukurova Grubu bünyesinde bulunan Akşam ve Guneş Gazeteleri CEO’su ve Çukurova Holding’i temsilen Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi), Yavuz Semerci (SEM Yayıncılık) ve dört muhabirin yeraldığı altı kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ayrıca TeliaSonera yukarıda belirtilen şahısların gerçek dışı haberleri olmadan, tüm şüpheler ve baskılardan arındırılmış güvenli bir genel kurul yapılması için de tedbir alınmasını istedi. Konuyu değerlendiren TeliaSonera Kıdemli Başkan Yardımcısı Cecilia Edstrom “Bizim amacımız iyi yönetim ve Turkcell’deki yasal haklarımızın savunuculuğunu yapmak. Akşam, Güneş ve Gazeteport’un yaptıkları yanlış haberler meseleyi asıl odak noktasından uzaklaştırmaya çalışan Çukurova’nın kara pr stratejisinin bir parçasıdır. Bu eylemler gerçeği çarpıtmakta ve bizim itibarımızı zedelenmektedir. Biz de ilgili medya kuruluşlarına ve kişilere dava açtık. Çukurova’nın ve onunla birlikte hareket edenlerin eylemleri sonucu taraflara gelebilecek herhangi zarardan onları sorumlu tutacağız” dedi.

DUZELTME….

BTDunyasi’nin e-bulten abonelerine ulastirdigi e-postanın başlığında Telia Sonera yerine SEHVEN Turkcell yazılmıştır. Bu hata için tüm e-bülten abonelerimizden özür dileriz.