Telia Sonera Turkcell’i alıyor

TeliaSonera Çukurova’dan Turkcell’de ek hisse almak için anlaştıTeliaSonera Çukurova Grubu ile 3,1 milyar ABD$ (21,8 milyar SEK) karşılığı %27,0 oranında Turkcell hissesine tekabül eden payı alarak TeliaSonera’nın Turkcell’deki doğrudan ve dolaylı toplam hissesini %64,3’e çıkarma konusunda anlaştı. Çukurova % 13,5 hissesiyle Turkcell’in yerli ortağı olmayı sürdürecek.
Telia Sonera isteği ile Turkcell tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Nordik ve Baltık bölgesinin önde gelen telekomünikasyon grubu TeliaSonera bugün Türkiye’nin önde gelen cep telefonu operatörü Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’de 3,1 milyar ABD$ nakit karşılığında Türkcell’de dolaylı olarak %27,0 oranında hisse alarak şirketteki doğrudan ve dolaylı payını %64,3’e yükseltme konusunda Çukurova Grubu ile anlaşmıştır. Turkcell 2004 Aralık sonu itibariyle 23,4 milyon abone ile Türkiye’nin önde gelen cep telefonu operatörüdür.

İşlemin tamamlanması için hisse satış sözleşmesinin de dahil olduğu gerekli dokümantasyonun sonlandırılması, Turkcell üzerine detaylı inceleme yapılması ve gerekli yasal ve üçüncü kişi onaylarının alınması gerekmektedir. Özellikle Sermaye Piyasası Kurulu’nun TeliaSonera’yı çağrıda bulunma yükümlülüğünden muaf tutması işlemin şartlarından biridir.

İşlemin karlılık ve nakit akımı olarak TeliaSonera icin sinerjiler gözönüne alınmadan önce pozitif olması beklenmektedir.

İşlemin 2005 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir.

Turkcell halka açık bir şirket olarak kalacaktır ve TeliaSonera Turkcell hisseleri için çağrı yapmayacaktır. TeliaSonera Turkcell’in halen yürürlükteki temettü dağıtım politikasını desteklemektedir.

TeliaSonera Turkcell’in mevcut yönetim kadrosunun Turkcell’in güçlü performansına katkısının bilincinde olup, sirketi daha da ileriye taşıyacağına ve gelecekte doğabilecek fırsatları değerlendirebileceğine güvenmektedir.

TeliaSonera Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Anders Igel “Turkcell’in etkileyici bir gecmişi ve ilerleme potansiyeli var. Bu işlem Turkcell ve TeliaSonera’nın gelecekteki olanaklarini güçlendirecektir ” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.