Telia, Turkcell hisselerini Türkiye Varlık Fonu’na satmak üzere anlaştı

Türkiye Varlık Fonu, Turkcell’in en büyük hissedarı Telia Company’nin elindeki dolaylı hisselerin tamamını 530 milyon dolara satın alarak, Turkcell’deki en büyük ortak oluyor. Çukurova Holding, Turkcell’den ayrılıyor. 

Türkiye Varlık Fonu ve Telia tarafından ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, Telia’nın elindeki Turkcell hisselerin tamamının 530 milyon dolara satın almak üzere anlaştığı duyuruldu. Telia’nın elinde dolaylı olarak yüzde 24,02 dolayında Turkcell hissesi bulunuyordu. New York ve Istanbul Borsalarında 17 Haziran 2020’de yaklaşık 4.7 milyar dolar seviyesinde işlem gören Turkcell’in hisseleri, 2.2 milyar dolar seviyesinden satılmış oldu.

Ortaklar anlaştı
Türkiye Varlık Fonu, Telia’nın elindeki hisseleri satın almadan önce Turkcell ortaklık yapısı böyleydi.

Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılan açıklamada, Turkcell’in en büyük hissedarları Telia, Çukurova Holding, LetterOne ve Çukurova Holding’in elindeki hisseler üzerinde rehin sahibi Ziraat Bankası ve Türkiye Varlık Fonu hisselerin el değiştirmeleri konusunda anlaştı. Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve ilgili taraflar ile imzalanan sözleşmeler ile TVF, Turkcell’in en büyük ortağı durumuna gelecek.

Türkiye Varlık Fonu’nun açıklamasına göre TVF, kuruluş vizyonu doğrultusunda, küresel dijital dönüşümde öncü bir şirketin en büyük destekçisi olurken, LetterOne da, hisselerini neredeyse ikiye katlayarak Turkcell’in geleceğine duyduğu güveni ortaya koydu.

Hissedarlar arasında uzun zamandır süregelen ve firmanın piyasa değeri ile performansına olumsuz yönde etki eden anlaşmazlıkların çözülmesini sağlayan satın almayla birlikte Turkcell’in ortaklık ve yönetim kurulu yapısı sadeleşerek daha istikrarlı ve şeffaf hale gelecek. Açıklamada şunlar kaydedildi

Türkiye Varlık Fonu, toplam yüzde 26,2 içerisindeki yüzde 15’lik imtiyazlı hisseleriyle Turkcell Yönetim Kurulu’ndaki 9 üyeden 5’ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak. Telia, Turkcell’deki yüzde 24,02’lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell’den çıkış yapacak. LetterOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24,8’e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek.

Turkcell Holding ortak girişimi sona erecek, Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak Turkcell’den çıkış yapacak. Yönetim kurulundaki 4 üye TVF imtiyazı olmaksızın seçebilecek ve bu sayede azınlık hissedarlar daha fazla güç kazanacak. Turkcell’in mevcut temettü politikası sürdürülecek. Turkcell, hem Borsa İstanbul hem de New York borsasında işlem gören tek Türk şirketi olmaya devam edecek

Türkiye Varlık Fonu’nun konuya ilişkin duyurusunun tam metnine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Açıklamada soru işareti bırakan noktalar

Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılan açıklamada eksik ve/veya hatalı bilgiler de bulunuyor.
Varlık Fonu’nun, Telia’nın yüzde 24,02 hissesini satın aldığı ancak hissesinin yüzde 26,2’ye çıkacağı belirtiliyor. Ayrıca, Turkcell’in halen 5 tanesi SPK tarafından atanmış 7 yönetim kurulu üyesi olmasına rağmen, TVF açıklamasında Turkcell Yönetim Kurulu’nda 9 yönetim kurulu üyesinden 5’ini belirleme hakkına sahip olacağını belirtiyor. LetterOne’ın, elindeki hisse miktarının ikiye katlanarak yüzde 24,8 olacağı, ancak bu hisselerin Ziraat Bankası mı? Çukurova Holding tarafından mı satılacağı  belirtilmiyor. Bu hisselere ilişkin bir satış fiyatı da yapılan açıklamada yok. Çukurova Holding, yüzde 13 hisseye karşılık 2014 yılında Ziraat Bankası’ndan 1.6 milyar dolar tutarında kredi almıştı.
Türkiye Varlık Fonu’nun bu işleme ilişkin 530 milyon doları nereden karşılayacağı da açıklamalarda yer bulmamış.
18 Haziran Perşembe günü (bugün) Telia Company bir basın toplantısı ile açıklama yapacak. İleriki günlerde ve/veya saatlerde Çukurova Holding ve LetterOne’ın da açıklama yapması ile Türkiye Varlık Fonu’nun açıklamasında eksik kalan hususlar da açığa kavuşur beklentisi hakim.

Telia 1.2 milyar dolarlık hisseyi 530 milyon dolara sattı

Telia Company ise gece yarısı yaptığı açıklama ile 530 milyon dolarlık (5 Milyar İsveç Kronu) fiyatla yapılan satışın şirketi zarara uğratmadığını iddia etti. Halka açık ve borsaya kote 4.7 milyar dolar piyasa değeri ile işlem gören bir şirketin, yüzde 24 hissesinin 530 milyon dolara satışından nasıl zarar görmeden çıktığına ilişkin değerlendirmeleri ise şöyle

Turkcell’in borsada işlem fiyatı üzerinden hesaplandığında, Telia, 17 Milyar İsveç Kronu karşılığı, döviz kaybına sahip olacak. Ancak Turkcell’in, Telia bilançosundaki defter değeri 8 milyar İsveç Kronu seviyesindeydi. Satış 5 Milyar İsveç Kronu olarak gerçekleştirildi. Burada 3 milyar İsveç Kronu sermaye kaybımız söz konusu. Ama 2002 yılından itibaren Turkcell hissesenetleri satışından ve kar payları ödemelerinden toplam 28 milyar İsveç Kronu tahsil ettik. Toplam yatırımımız ise 13 Milyar İsveç Kronuydu. Kısaca son 20 yılllık süreçte 15 milyar İsveç Kronu bir karımız söz konusu.
Telia’nın orijinal açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu