Ana sayfa BT Gündem TeliaSonera 4G’ye başladı

TeliaSonera 4G’ye başladı

94
0

4G uygulamaları 14 Aralık 2009 tarihinde İsveç’in (Stokholm) ve Norveç’in (Oslo) başkentlerinde aynı anda hizmete sunuldu. 4G’yi müşterilerine sunan ilk operator olmanın gururunu yaşadıklarını belirten TeliaSonera Mobil Servisler Başkanı Kenneth Karlberg, “İskandinav ülkelerinde kullanıcıların daha hızlı ve yüksek kapasiteli mobil bağlantıya ihtiyaç duyduklarını farkettik ve bu yüzden ilk olarak Stokholm ve Oslo’da aynı anda 4G’yi lanse ettik” dedi.

4G/LTE, kullanıcılara laptop’larında yeni servislerden yararlanma ve yüksek iletişim hızını sunuyor. Böylece web TV, kapsamlı online oyunlar ve web konferansları gibi yeni servislerden daha iyi yararlanabilecekler.

Karlberg, “Bu teknolojide ilk olmanın verdiği benzersiz tecrübeyi varolduğumuz tüm diğer pazarlarda kullanacağız. Müşterilerimize yeni teknolojileri ulaştırmadaki öncü konumumuzu gelecekte de sürdüreceğiz”dedi.

İki öncü şehir Stokholm ve Oslo’da 4G şebekeleri, şehir merkezinde mobil data transferi için kullanılacak. 4G, 3G Turbo’ya gore 10 kat daha hızlı bir mobil teknolojiyi sunuyor.

TeliaSonera’nın İsveç, Norveç ve Finlandiya olmak üzere üç ülkede 4G/LTE lisansı bulunuyor. TeliaSonera, 4G’yi İsveç ve Norveç’in diğer en büyük şehirlerine de ulaştırmak amacıyla şebekeyi gelişletmeye devam etmekte.

Stokholm’de 4G şebekesini Ericsson, Oslo’da ise Huawei ile kuran ve yeni teknojiye uyumlu modemleri Samsung’tan satın alan TeliaSonera, İskandinav ve Baltık Denizi ülkelerinde bundan sonra kurulacak olan 4N şebekeleri için tedarikçilerin değerlendirilmesinin devam ettiği ve 2010 başında sonuçlanacağını açıkladı.