TeliaSonera KCELL’deki hissesini artırdı halka arza hazırlanıyor

TeliaSonera Kcell markası altında faaliyet gösteren GSM Kazakhstan LLP adlı şirketin yüzde 49 hissesini satın almak üzere Kazak Telecom’la bir anlaşma imzaladı. Satın alma 1.519 milyar ABD doları üzerinden gerçekleşti. Yasal onay süreçlerinin ardından, satışın 2012 yılının ilk çeyreğinde sonuçlandırılması planlanıyor.

TeliaSonera, anlaşma kapsamında sözkonusu hisselerin yüzde 25 eksi birini halka arz edecek. Halka arzın 2012 yılında tamamlanması bekleniyor. Halka arz sonrası hisse senetleri fiyatlarındaki değişime bağlı olarak TeliaSonera Kazak Telecom’a ek bir ödeme yapmak durumunda kalabilir.

Halen, GSM Kazakhstan LLP’ de Fintur Holding’in % 51, Kazak Telekom’un % 49 hissesi bulunuyor. Fintur Holding B.V.’de ise TeliaSonera’nın % 58.55, Turkcell’in ise % 41.45 hissesi mevcut. İşlemin her iki adımı da tamamlandıktan sonra TeliaSonera’nın şirketteki fiili payı %  61.74’ e yükselecek.

Konuyu değerlendiren TeliaSonera Eurasia Başkanı Tero Kivisaari, ““Bu anlaşma , stratejimiz dogrultusunda yonetimimiz altindaki sirketlerde bulunan hisselerimizi arttırmak için attığımız adımlardan birini teskil ediyor. TeliaSonera, yönetimine ve operasyonel kontrolüne sahip olduğu Kcell’deki hisse oranını bu anlasma ile arttıracaktır. Yıllar icinde içinde önemli  bir büyüme gösteren Kcell, Orta Asya’nın en büyük pazarı olan Kazakistan’da tartışmasız pazar lideridir. Şirketin bir kısmının halka arz edilecek olması bu sirketi daha da cazip hale getiriyor” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu