Ana sayfa BT Gündem TeliaSonera, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı aleyhine yasal işlem başlatıyor

TeliaSonera, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı aleyhine yasal işlem başlatıyor

114
0

TeliaSonera, yıllardır Turkcell’in Türkiye Sermaye Piyasaları Kurulu ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonunun gereklerine uyması için, Turkcell’deki bağımsız kurul üyelerinin sayısının arttırılması gerektiğini savunmasına rağmen bu tür girişimleri Çukurova ve Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Colin Williams tarafından engellendiğini iddia etti.
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan şirketTeliaSonera yakın zaman önce, bir sonraki Yıllık Hissedarlar Toplantısında (Yıllık Genel Kurul Toplantısı) kurul yapısının ele alınması konusunda Turkcell Yönetim Kuruluna resmi talepleri bildirdiği hatırlatılarak

“Halka açık bir şirkette yüzde 5’in üzerinde hissesi olan bir azınlık hisse sahibinin Yıllık Genel Kurul Toplantısında bir hususu gündeme getirmesi Türk yasaları altında açık ve temel bir haktır. Şimdi Turkcell genel kurul üyelerinin azınlığının girişimleri ile, TeliaSonera’ya bu hak verilmemektedir. Kurulun tek bağımsız üyesi durumundaki ve oyu Yönetim Kurulunun kararını etkileyebilecek olan, Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Colin Williams’ın yasalara karşı hareket etmiş olması özellikle rahatsızlık yaratmaktadır” denildi.

Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Grup İletişim Direktörü olan Cecilia Edström, “Büyük bir uluslararası borsalarda kote şirketin Yönetim Kurulu Başkanı için yasalara uymak asgari gerekliliktir. Aynı zamanda kurumsal yönetim ile ilgili hususların, Genel Kuruldaki bir azınlık tarafından kapalı kapıları ardında engellenmemesi ve Yıllık Genel Kurul Toplantısında açıkça görüşülmesi ve tüm hissedarlar tarafından karara bağlanması gerektiğine inanıyoruz,” dedi.

Cecilia Edström, “Sn. Colin Williams’ın belli hayati kurumsal yönetim hususlarını engellemekte olmasını, kendisinin bağımsız bir üye ve Turkcell Yönetim Kurulunun tarafsız Başkanı olarak hareket etmediğinin kanıtı olarak görmekteyiz. Dolayısı ile şirkete ve hissedarlarına daha fazla zarar vermemesi için, kendisi görevden alınmalıdır,” diye devam etti.