TeliaSonera Türkiye’de kalıcı olacak

İsveç ve Türkiye arasındaki kültürel ve stratejik işbirliğini geliştirmek amacıyla Stockholm’e resmi bir ziyaret yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen, TeliaSonera’nın sponsoru olduğu Stockholm Üniversitesi Türk Enstitüsü’nün açılışını da yaptı. Cumhurbaşkanı Gül tören sırasında TeliaSonera CEO’su Per Arne Blomquist’le de görüştü.

Blomquist yaptığı konuşmada İsveç’in TeliaSonera olarak Türk heyetine ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 90’ların başında Turkcell’in kurucu ortaklarından ve en büyük hissedarı olarak Türkiye’ye geldiklerini ve 20 yıldır Türkiye’de hizmet verdiklerini ve Türkiye’de bulunmaya devam edeceklerini belirten Blomquist TeliaSonera’nın Avrasya operasyonunun merkezinin İstanbul’da olmasının bir tesadüf olmadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“TeliaSonera olarak Türklerin yönetim becerileri ve Türkiye’nin coğrafi ve kültürel konumu Avrupa ve Asya kıtaları için stratejik önem taşıyor.  Bu nedenle Türkiye’yi Avrasya operasyonlarımızın yönetim merkezi olarak kullanmaya devam edeceğiz. Türkiye’de büyük bir potansiyel görüyoruz. Birçok Avrasya ülkesindeki operasyonlarımızın üstün başarısını Türklerin deneyim ve uzmanlığının katkısı çok büyük. Türkiye sadece kendi içinde başarılı bir ülke değil, aynı zamanda civar ülkeler için de ekonomik ve politik önemi her geçen gün artan bir ülke. Bu durum İsveçli şirketlerin de Türkiye’ye olan ilgilerini artırıyor.”

Türkiye’de yüzde 38 hisseyle en büyük ortağı olduğu Turkcell’le ilgili son gelişmeleri de olumlu olarak niteleyen Blomquist, Türkiye’de kurumsal yönetişim ilkelerinin gelişerek süreceğine dair inançlarını koruduklarını, bu durumun yabancı yatırımcılar için de önemli bir mesaj olacağını vurguladı ve “Bu nedenle Türkiye’deki ortaklığımızın gelecekte daha da güçleneceğine inanıyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.