Ana sayfa BT Gündem Telsim’i unutamadık gitti

Telsim’i unutamadık gitti

417
0

Aralık 2005’te Telsim’i TMSF ihale ile satışa sundu. Vodafone aldı. Mayıs 2006’da Vodafone Türkiye’ye gelerek Telsim’i tamamen devraldı. 2007 Ocak ayından itibaren Vodafone markasını kullanmaya başladılar. Neredeyse 3 yıl geçmiş aradan. Telsim yerine Vodafone markası kullanılmaya başlanılalı. Bütün bayilerin vitrinleri Vodafone kırmızısı ile donatıldı. Yer gök kırmızı oldu anlayacağınız.

Benim gibi tembel Telsim kullanıcılarını saymazsak herkesin telefonunda Vodafone SIM kart takılı artık. Vodafone’un şatafatlı SIM kartı bile benim tembelliğimin önüne geçemediği için hala üzerinde Telsim yazan SIM kartımı kullanıyorum Vodafone hattımda.

Ama Telsim’i tek unutamayan ben değilim sanırım. Haftasonunda arabayla yolda giderken radyoda bir reklam döndürdüler. SMS ücretlerini sayarlarken Avea, TELSİM ve Turkcell hatlarda şu kadar ödüyorsunuz dediler. Hem şaşırdım. Hem üzüldüm. Bu kadar yatırımdan sonra hala isimlerinin Telsim olarak anılmasına.

Hoş. Geçtiğimiz hafta ziyarette bulunduğum HasanKeyf’te de karşılaştım aynı ortamla. Büfelerde TELSİM kontörü satılıyordu hala. Tabelaya göre.

Allahtan Vodafone üst yönetim ekibi ile birlikteydik. Bizim gördüklerimizi onlar da gördü. Tez zamanda düzeltirler bu marka anarşisini.

Sonra KKTC’de Vodafone’un Telsim markası adı altında hizmet verdiği aklıma geldi. Hoş günlük gazetelerdeki köşe yazarlarından bazıları da bu konuyu gündeme getirmişti. Hazır Vodafone üst yönetim ekibini yakalamışken ekipten birileri sordu konuyu.

“Neden KKTC’de Telsim markasını kullanıyorsunuz hala?” diye.

Serpil Timuray içten bir şekilde cevap verdi.

“Bu konuyla, bu soruyla şimdiye kadar hiç muhatap olmamıştık. Bizim yönetim ekibinden daha önce alınan bir karar. Neye göre bu karar alındı? Neden Telsim’i kullanıyoruz marka olarak size verecek net bir cevabım yok. Ancak konuyu araştırayım. Net bir bilgi edineyim. Sonra sizleri doğru bir şekilde bilgilendireyim” dedi.

Ancak KKTC ile ilgili olarak şunun altını da çizdi.

“Geçtiğimiz aylarda ziyaretim oldu. Orada herkes bayilikle, distribütörlükle iş yaparken telekom sektörü bilfiil yatırımlarıyla orada. Hem Turkcell hem biz orada finanstan bayi ağına kadar büyük bir yapı ile orada bulunuyoruz. Asıl önemli olan budur. Hatta orası telekom sektörü için önemli bir staj yeri. Gençleri orada eğiterek Türkiye’de daha verimli kullanabiliriz” dedi.

Geçtiğimiz yıl KKTC’de Bilişim Çalıştayı sırasında ben de yerinde izledim. Kıbrıs nasıl bilişim adası olur? sorusunun cevabını Turkcell ve Vodafone önceden vermişti. Yatırım yaparak.
O çalıştay sırasında KKTC Vodafone ekibinde çalışan mühendis arkadaşlara da Neden TELSİM markası? sorusunu yöneltmiştim.

Vodafone, KKTC’de HSBC Bank ile birlikte kendi isimleriyle, doğrudan faaliyette bulunan iki kuruluş. KKTC Telsim’de çalışanların yaka kartlarında Vodafone yazıyor.

Onlar da konuyu şöyle özetlemişti:

“Güney Kıbrıs’ta Vodafone’un bir iştiraki var. Onlar Vodafone markasını kullanıyor. Abonelerin kafa karışıklığını, yanlışlıkla roaming üzerinden faturalandırılmaması sağlamak için TELSİM markası ile devam ediliyor” diye.

Neyse. Serpil Timuray konuyla ilgili bizlere ve kamuoyuna net bir açıklama yapacak yakın zamanda. Ama şu gerçeğin altını da çizelim.

Turkcell, Almanya’da Sanal Mobil Operatör kategorisi olarak adlandırılabilecek bir şekilde Turkcell Europe adı altında hizmet vermeye başlayacak.

Onlar da dünyada bir ilki yaparak kendi markaları ile bu işte taşın altına ellerini koydular.

İşin başarısız olma ihtimalinde Turkcell markası zarar görebilir. Buna rağmen kendi markaları ile devam kararı almışlar.

Ama bir tarafta kendi markası yerine devraldıkları marka ile Türkiye dışında hizmet sunan Vodafone, bir tarafta kendi markalarını ön plana sunan Turkcell.

Hangi strateji daha doğru bekleyip göreceğiz.