Telsiz frekansları IP’de buluştu

AMSTERDAM – Cisco’nun IPICS yaklaşımı tüm telsiz frekanslarını, cep telefonu, anlık haberleşme, e-posta, IP telefonu ve diğer tüm IP tabanlı uygulamalarla birlikte Internet Protokolü üzerinde birleştiriyor.Cisco Systems Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan Schipol Havaalanının teknoloji altyapısını üstlenen Schipol Telematics ile Avrupa’da ilk kez IP Interoperability and Collaboration System (IPICS – IP birlikte çalışabilirlik ve işbirliği) teknolojisinin canlı örneğini sınırlı sayıda basın mensubu ile paylaştı.

Cisco’nun geçtiğimiz aylarda duyurduğu yeni yaklaşımı halen kullanılmakta olan telsiz frekanslarını, ses ve veri hizmetlerini IP protokolü üzerinden bir arakatman ile çapraz olarak birbirleriyle konuşturabiliyor. Internet Protokolü üzerinde bir ağ geçidi ile birbirleriyle sorunsuz olarak görüştürebiliyor. Cisco uygulamaları ile değişik frekanslarda konuşan telsiz konuşmaları IP protokolü üzerinden sorunsuz haberleşebilirken, PSTN veya IP telefonlar, cep telefonları, uydu telefonları, PC aracılığı ile kullanılan anlık haberleşme servisleri birbirleriyle sorunsuz haberleşebilmelerine olanak sağlıyor.

Cisco Systems Safety, Security ve Systems Business Unit Genel Müdürü Shah Talukder insanların birbirleriyle konuşması gerekiyor diyerek yeni yaklaşımı özetlerken “Halen değişik altyapılar veya değişik telsiz frekansları ile insanlar haberleşiyorlar. İtfaiye, polis, ambulans, askerler ayrı ayrı kendi telsiz frekansları ile kendi aralarında haberleşiyorlar. Ancak olağanüstü bir felaket anında veya bazı vakalarda birbirleriyle konuşması gerekiyor. Bizim sunduğumuz altyapı ve yaklaşım bu hizmeti sağlıyor. İnsanlar konuşabiliyor” diyor.

Cisco Systems EMEA Kamu Sektörü Başkan Yardımcısı Yvon Le Roux ise doğru zamanda, doğru kişiye doğru bilginin ulaştırılmasının hayati önem taşıdığının altını çizerek “Etkili haberleşme kurumlar ve acil hizmet yönetimi için kritik öneme sahip. Değişik kaynakları görüntülü olarak biraraya getirerek tüm kurumlar akıllı kararlar alabilirler. İster Havaalanı olsun, ister hastane isterse bir banka. Tüm bu kuruluşların yapması gerekenler hertürlü bilgi akışını yönetmek, çeşitli ağlar üzerinden birbirleriyle haberleşmeyi sağlamaktır” dedi.

Özellikle Afet Senaryoları için İdeal

Değişik haberleşme araçlarını tek bir ağgeçidi üzerinden yönetebilmek tüm kuruluşlara ayrı ayrı fayda sağlarken bir kriz durumunda bu ağın, güvenlik kameraları, bina mimarisi, iletişim altyapısı gibi acil durum hizmetlerinde bulunan polis, itfaiye, sağlık ekipleri ile paylaşılması çok daha fazla hayatı kurtarabiliyor. Shah Talukder ABD’de yaşanan Tsunami felaketinde değişik iletişim altyapılarını kullanan birimler arasındaki iletişimsizliğin nasıl sorunlar yarattığını gördürklerini söyleyerek “Asker, Polis, yardım ekipleri kendi aralarından daha sağlıklı haberleşebilseler bu sorunları daha kolay aşabilirlerdi” dedi.

Halen ses servislerini Cisco IPICS Server (Appliance) MCS Platforms
Incident Management Console, PMC (Push to Talk Management Center)
IP Phone with Radio PTT capability, Customization of PMC and Incident Management Console, Advanced Services for Network Assessment, Design, and Implementation isimli ürünleri ile sağlayabilen CISCO ağ kaynaklarının görüntülü olarak paylaşılmasına olanak sağlayacak video paylaşımını, coğrafi bilgi sistemleri ve sensör ağları yaklaşımını daha sonra da iş akış yönetimi ve otomasyon gibi özelliklere sahip ürünleri de hizmet portföyüne katarak daha etkili ve daha verimli bir çalışma ortamı sağlamayı amaçlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.