Temassız kredi kartları Türkiye’den sonra İngiltere’de

Dünyanın ilk temassız kart teknolojisine sahip kredi kartı MasterCard PayPass ve Maestro PayPass Türkiye’nin bir yıl ardından İngiltere’de de uygulamaya konuldu. MasterCard, Londra’nın simgesi haline gelmiş Millenium Bridge’i milyonlarca sterlinlik kâğıt ve demir paralarla[1] döşeyerek Millenium Bridge’i bambaşka bir çehreye büründürdü. Böylelikle, Londralıların geleneksel ödeme yöntemi olan bozuk parayı arkalarında bırakarak yeni nesil ödeme sistemi MasterCard PayPass’e geçişleri temsil edildi. MasterCard’ın temassız ödeme sistemi PayPass, Avrupa’da ilk kez 2006 yılında Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştı.

35 YTL veya daha düşük bedelli günlük alışverişlerde ödeme yapmanın yeni, daha hızlı, daha güvenli ve daha kullanışlı yolu olan MasterCard PayPass’ın “Öde Geç” özelliği herhangi bir MasterCard kredi kartına, banka kartına veya ön ödemeli karta eklenebiliyor. Böylelikle MasterCard PayPass kâğıt ve bozuk paralara karşı güvenli bir alternatif sunuyor. Tüketicilerin MasterCard PayPass ile ödeme yapabilmeleri için MasterCard PayPass kartlarını özel olarak donatılmış PayPass okuyucusuna hafifçe dokundurmaları yeterli oluyor. Böylece kullanıcıların PIN girme veya bozuk paraları yere düşürme derdi de son buluyor.

MasterCard PayPass Türkiye’de Hızla Yaygınlaşıyor

Tüm dünyada PayPass’in geçerli olduğu 46.000’i aşkın işyerinde ve MasterCard’ın geçerli olduğu 7.3 milyon işyerinde kullanılabilen MasterCard PayPass, Türkiye’de aralarında Burger King, Cine Bonus, Pizza Hut, Kentucky Fried Chicken, Toyzz Shop, BAT Airport Cafe, Remzi Kitabevleri, İstanbul Denizcilik İşletmeleri (İDO), TAV otoparkları, Coca Cola otomatları gibi PayPass terminaline sahip 1.200’ü aşkın noktada kullanılabiliyor.

Araştırmalar MasterCard PayPass’in Yaygınlığının Devam Edeceğini Gösteriyor

Yapılan araştırmalara göre MasterCard PayPass kart kullanıldığında nakite oranla alışverişlerde ortalama işlem süresini %64 azalttığını gösteriyor. MasterCard tüketicilerin PayPass ile ilgili görüşlerini almak adına gerçekleştirilen tüketici araştırmasında görüşülen tüketicilerin büyük bir çoğunluğu ( %63) bankalarının sunması halinde MasterCard PayPass’i “kesinlikle” ya da “muhtemelen “kullanacaklarını belirtti. Ayrıca; tüketiciler, gelecekteki işlemlerinin yarısından çoğunda (%53) bu ürünün bozuk paranın yerini alacağını belirtti. Tüketicilerin yorumları PayPass’in “yenilikçi”, “telaşsız” ve “eğlenceli bir kullanıma” sahip olduğu yönünde. Araştırma sonuçlarına göre, tüketiciler nakite karşı alternatif ödeme yöntemleri arıyor.

MasterCard tarafından gerçekleştirilen bağımsız bir araştırma Londra halkının da benzer düşünceleri taşıdığını gösteriyor.

Tüketiciler Temassız Ödemeye Evet Diyor

MasterCard adına YouGov[2] tarafından gerçekleştirilen bağımsız bir araştırmaya göre tüketiciler temassız ödeme sistemlerini kullanmak için sabırsızlanıyor. Araştırma sonuçları, araştırmaya katılan İngiliz tüketicilerin yarısından fazlasının (%53), daha kullanışlı bir ödeme yöntemi olarak kredi ve banka kartlarında temassız teknolojinin kullanılmasını memnuniyetle karşıladıklarını gösteriyor.

Araştırmanın vurguladığı diğer önemli noktalar şunlar:

§ İngiltere’de araştırmaya katılan 25 yaşının altındakilerin %60’ı ve 25-34 yaş arasındakilerin neredeyse yarısı (%49) eğer alışveriş yapabilmek için sadece ‘Öde Geç’ imkanına sahip olabilselerdi nakit para yerine banka kartı veya kredi kartı kullanacaklarını belirti. Verilen yanıtlar daha genç yaştaki katılımcıların yeni ödeme sistemini benimsemeye daha hazır olduklarını gösterdi.

§ İngiltere’de araştırmaya katılan tüketicilerin % 38’i, beş yıllık dönemde mallar ve hizmetler için yapılacak ödemelerde nakit paranın şu andakinden daha az sıklıkta kullanılmasını umuyorlar. Bun yanıtı verenlerin %43’ünü erkekler oluştururken % 41’ini Londra’da yaşayan kesim teşkil ediyor.

§ Araştırmaya katılan tüketiciler çaldırma (%34) ve kaybetme (% 33) korkuları nedeniyle yanlarında nakit para taşımak istemiyorlar. Londralılar (% 37) daha çok çaldırmaktan korkarken, İskoçyalılar’da ise bu oran sadece % 24.

§ Araştırmaya katılan insanların altıda biri (% 16) gazete, tatlı, sigara veya sandviç gibi küçük ve günlük alışverişlerini bozuk paralarının olmaması veya kâğıt paralarını bozdurmak istememeleri gibi nedenlerle yapmıyorlar.

§ Temassız ödemelere en büyük ilgiyi Londralıların gösterdikleri görülüyor. ‘Öde Geç’ sisteminin başlamasından sonra Londralılar kredi ve banka kartlarını diğer bütün bölgelerden daha sık kullanırken (yüzde 45) Londralıları Midlands ve Wales (yüzde 37) ve North sakinleri (yüzde 36) izliyor.

MasterCard Kuzey Avrupa Genel Müdürü John Bushby İngiltere’de MasterCard PayPass kullanılmaya başlanmasıyla ilgili “Avrupa’nın diğer bölgeleri ile Amerika Birleşik Devletleri ve Asya’daki tüketiciler ve perakendeciler, hızın hayati öneme sahip olduğu perakende sektöründe temassız ödemelerin kolaylık ve güvenliğinden zaten yararlanıyorlar. Bu aydan itibaren, MasterCard PayPass veya Maestro PayPass kart kullanan Londralıların öncülüğünde İngiltere’deki tüketiciler de bu yeni ödeme yöntemine kavuşacaklar. Gerek sabah gazete alırken, gerek öğle yemeği için sandviç alırken ve gerekse akşam bir sinema bileti alırken ”Öde Geç” teknolojisi günlük alışverişleri herkes için çok daha basit hale getirecek” dedi.

Temassız ödemelerin Londra pazarına girişi Eylül 2007’den itibaren başlıyor. İngiltere’nin geri kalanında yürürlüğe girmesi ise 2008 yılı sonuna kadar sürecek. MasterCard PayPass’in 2008 yılı sonuna kadar 100.000 üye işyerinde kullanılabilmesi, beş milyon kart dağıtılması planlanıyor[3]. Londralılar, McDonalds, Eat, Coffee Republic, Yo!Sushi, Krispy Kreme, Books Etc, Threshers ve the Science Museum’un da aralarında bulunduğu başkentteki binlerce üye işyerinde kısa bir süre içinde MasterCard PayPass kartlarını kullanabiliyor olacaklar.

Küresel Bir Fenomen

MasterCard PayPass temassız ödeme sisteminin İngiltere’de pazara girişi, ödüllü PayPass ödeme platformunun Royal Bank of Scotland Group’un Edinburgh’daki merkezi ve Londra’daki şubelerinde gerçekleştirilen başarılı Avrupa denemelerinden ve tüm Avrupa’da çok sayıda programın ve pilot uygulamanın yürürlüğe girişinden sonra geldi. Bölgenin ilk MasterCard PayPass kredi programı Haziran 2006’da Türkiye’de Garanti Bankası ve önde gelen perakendecilerle gerçekleştirildi. Bunu daha sonra aynı bankanın 2007 İlkbaharı’nda bölgenin ilk PayPass uyumlu kol saatinin pazara sürülüşü takip etti. Geçen yıl, MasterCard, Fransa’da, biri PayPass uyumlu cep telefonun testi olan iki büyük temassız ödeme pilot uygulaması gerçekleştirdi. MasterCard, kısa bir süre önce gelecekte, Caja Madrid ve 200’ün üzerindeki üye iş yeri ile İspanya’daki MasterCard PayPass pilot uygulamasının ve Poste Italiane’ın bankacılık kolu olan Banco Posta ile MasterCard PayPass’ın İtalya’daki ilk pilot uygulamasını ilan etti.

2007 yılının İkinci Çeyreği itibariyle, 16 milyonun üzerinde MasterCard PayPass kartı ve cihazı, McDonald’s, Burger King ve Starbucks gibi yiyecek satış noktalarının, 7-Eleven, CVS ve Duane Reed gibi 24 saat açık alışveriş yerlerinin, Coca-Cola Enterprises’ın otomat makinelerinin, New York City metrosunun ve taksilerinin ve İngiltere’deki Ulusal Beysbol Ligi ve Ulusal Futbol Ligi stadyumlarının da aralarında bulunduğu tüm dünyada 55.000’in üzerinde farklı üye noktasında kullanımda. MasterCard PayPass şu an itibariyle Fransa, İtalya, İsviçre, İspanya, Kanada, Kore, Tayvan ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu 19 ülkede deneniyor veya pazara giriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.