Ana sayfa BT Gündem Temassız ödeme Londra’dan dünyaya yayılacak

Temassız ödeme Londra’dan dünyaya yayılacak

88
0

Visa Europe, temassız ödeme kartlarını İngiltere çapında gelecek yılın sonuna kadar kullanıma sunma planını açıkladı.Temassız ödeme kartları, kartı sadece cihazın önüne tutarak ödeme yapabilmeyi sağlıyor. Chip ve şifre altyapısının yenilikçi, hızlı ve kullanışlı bir uzantısı olan ve tüm Avrupa ölçeğinde sunulan Visa Temassız sistemi, güvenli chip teknolojisiyle nakitten daha hızlı, kolay ve güvenli ödemelere olanak tanıyor. Sistem, işlem süresini bir saniyenin altına indirerek tüketiciye ve işyerine zaman kazandırıyor, kasa önündeki kuyrukları azaltıyor.

Visa Avrupa Pazar Gelişiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Sandra Alzetta, konuyla ilgili şunları söyledi: “Nakit ödemelerin yüzde 75’inden fazlası 15 Euro’nun altında ödemelerden oluşuyor. Temassız ödeme olanağı, küçük ödemelerde kart kullanımının teşvik edilmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca, bu kararın bir yıldan kısa bir sürede hayat geçirilmesi ‘nakitsiz 2012 Londra Olimpiyatları’ vizyonumuzu da destekliyor.”

Temassız ödemeler, başta fast food restoranları, kafeler, gazete bayileri, parkometreler olmak üzere, hızlı nakit devri olan perakende satış noktaları için ideal bir çözüm anlamına geliyor.

Visa tarafından İngiltere’de yapılan araştırma, nakite alternatifte tüketicilerin kolaylık ve hıza öncelik verdiğini gösteriyor.

Visa Europe Visa Temassız’ı 2007’de birçok Avrupa ülkesinde yaygınlaştırmayı planlıyor.