Temsilcisi olmayan sosyal ağlara reklam vermek 19 Ocak’ta yasaklanıyor

Sosyal medya yasası kapsamında en son LinkedIn de temsilci atama kararı aldı. Türkiye'ye temsilci atamayan sosyal ağlara reklam verenler cezalandırılacak

Kamuoyunda ‘sosyal medya yasası’ olarak bilinen ve 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren 7253 sayılı kanun kapsamında, LinkedIn de temsilci atama kararını hem kullanıcılarına hem de Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan twitter üzerinden yaptığı duyuru ile LinkedIn’in temsilci atama kararı verdiğini duyurdu. Microsoft’un sahip olduğu LinkedIn konusunda bir diğer açıklamayı da Microsoft Türkiye Ülke Müdürü Levent Özbilgin LinkedIn hesabında ‘Çalışmaya devam…’ mesajı ile yaptı, LinkedIn’in kamuoyu duyurusunu gönderisine eklledi.

5 aşamalı ceza sistemi

Kanun, kullanıcı sayısı bir milyonu aşan sosyal ağların Türkiye’de bir temilci atamasını zorunlu kılıyor. Temsilci atamayan şirketlere ise beş aşamalı bir cezalandırma sistemi uygulanıyor. Bu kapsamda ilk aşamada şirketlere birer milyon lira idari para cezası kesildi. Temsilci atamamakta ısrar eden şirketlere ikinci aşamada 10’ar milyon lira daha idari para cezası kesildi. (Kesilmiş olan para cezaları, temsilci atayan şirketler için indirimli uygulanacak). Cezalandırma sisteminin üçüncü aşaması ise 19 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak reklam yasağı ile birlikte başlayacak.

Henüz Türkiye’de temsilci ataması yapmayan ve/veya temsilci atama niyetini yetkililerle paylaşmayan Facebook, Instangram ve Twitter başta olmak üzere, kullanıcı sayısı 1 milyonun üzerindeki sosyal ağlara reklam yasağı gelecek. Bu platformlara reklam veren kişi ve kurumlar ise sıkı bir denetime tabi tutulup cezalandırılacak

Reklam cezası kapıda

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, LinkedIn’in temsilci atayacağını duyurduğu Twitter bilgiselinde, henüz temsilci atamayan şirketlere de bir mesaj vererek “Sağlayıcılara çağrımız reklam yasağı ya da bant daraltma cezası gelmeden temsilcilerini ülkemizde görevlendirmeleri” cümlesini paylaştı. Mesajda temsilcisi olmayan şirketlere reklamveren şirketlerin ayrıca cezalandırılacağının altını da çizerek  “Unutmadan; reklam yasağının uygulamasını BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumları hassasiyetle denetleyecek. Reklam veren şirketlere ayrıca ceza kesilecek” dedi.

Reklam yasağına rağmen, temsilci atamayan sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’den erişim bant genişlikleri, cezalandırma sisteminin dördüncü ayağında, 3 ay sonra yüzde 50 daraltılacak. Temsilci atamamakta ısarar eden şirketerin erişimi daha sonra yüzde 90’a kadar daraltılabilecek.

Daha fazlasını kaybedecekler temsilci atadı

Şimdiye kadar bu kanun kapsamında Rus VK, Çinli Tik Tok, YouTube, Daily Motion ve son olarak da LinkedIn, ya temsilci atadı ya da temsilci atamak için süreç başlattı veya niyetini belirtti. Bu şirketlere ve şirketlerin en tepedeki sahiplerine detaylı bakıldığında ise Türkiye’deki kayıplarının sadece sosyal ağ platformu gelirleri, bu platformlardaki kullanıcılar ve kullanıcıların ürettikleri içeriklerden daha fazlası olduğu görülüyor.

LinkedIn, Microsoft’un sahip olduğu bir platform. Microsoft, 1993’ten günümüze Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Microsoft’un Türkiye’den elde ettiği gelir resmi makamlar tarafından açıklanmasa da yüz milyon dolarlar seviyesinde. LinkedIn’e temsilci atanmadığı takdirde, Microsoft Türkiye’nin de bu yaptırımlardan sorumlu tutulacağı endişesi bu adımı artırmış görünüyor.

YouTube, bir Google veya Alphabet şirketi. Google da resmi olarak Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirket. Hatta hem vergi hem de rekabet cezaları kesilmiş, Türkiye devletinin kuralları ile daha önceden yüzleşmiş bir şirket. YouTube temelli olarak Google’ın da yeni yaptırımlar ve cezalar ile yüzleşme tehlikesi, bu şirkete de temsilci adımı attırmış görünüyor.

Daily Motion, Fransız Vivendi isimli medya kuruluşunun bir uzantısı. Çeşitli yayın, TV faaliyetleri olan grubun Türkiye’de HAVAS isimli bir reklam ajansı da bulunuyor. Ayrıca, Universal Music’in de sahibi. Vivendi’nin oyun dünyasındaki varlıkları Türkiye açısından çok daha önemli. Vivendi’nin Gameloft ve Ubisoft’ta ciddi oranda hissesi bulunuyor. Activision Blizzard’ın da çoğunluk hissesine sahip. Grubun, temsilci atamadığı zaman yüzleşeceği kayıpları varın siz tahmin edin.

Tik Tok, Çinli bir şirket. Çinli şirketlerin, Çin hükümeti yönlendirmeleri dışında adım attıkları pek vuku bulmuş değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin, son dönemdeki dış politikası incelendiğinde, arası iyi olan demeyelim de arasnda ciddi sorun bulunmayan tek gelişmiş ekonomi Çin. Ayrıca, Covid19 için aşıları dahi sadece Çin’den satın alıyoruz. Bunun yanında Tik Tok’un ABD’de yaşadığı baskılar, Avustralya’da hükümetler arası sorunlardan ortaya çıkan kullanıcı kayıpları, Türkiye pazarını da kaybetmek istemediklerinin bir işareti.

Rus VKontakte (VK), Rusya’nın en büyük sosyal ağ platformu. Sırasıyla, Mail.Ru, MegaFon ve USM Holding çatısı altında bulunuyor. USM Holding’in sahip olduğu varlıklar arasında Telegram da bulunuyor. Ayrıca USM Holding’in büyük hissedarları Özbek asıllı Rus işadamı Alisher Usmanov ve İran asıllı İngiliz işadamı Farhad Moshiri. Bu iki işadamının Türkiye ile bağlantılı pek çok ticareti de bulunuyor. Biraz da magazin bilgisi olarak şunu ekleyeyim, Beşiktaş’tan İngiltere’ye giden Cenk Tosun’un oynadığı Everton futbol takımı da bu ikilinin. Usmanov daha önce Mesut Özil’in kontratını iptal etmekte olduğu Arsenal’ın hissedarıydı.

Facebook ve Twitter’ı ‘kaybedeceği yok’

Facebook ve Twitter’a baktığımızda ise Türkiye ile ilişkileri sadece ve sadece sosyal ağ platformlarının kullanıcı tabanı ve buradan elde ettikleri gelirler olarak dikkat çekiyor. Diğer şirketler gibi Türkiye ile başka ilişkileri görünmüyor.

Facebook, sahip olduğu Whatsapp kişisel veri ihlalleri ile gündemde. Bir başka platformu da Instagram. Ama dediğim gibi bu üç platform hadi ilave olarak Facebook Messenger’ı da ayrı bir platform olarak sayarsak dört platform ve kullanıcıları dışında Türkiye ile bir ilişkisi bulunmuyor. Keza Twitter’ın da Twitter’ın sahiplerinin de Türkiye’de bu platform dışında bir bağlantısı yok.

Özellikle, halen görevde olan ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik uygulamaları da göz önüne alındığında bu iki şirketin Türkiye’de bir geri adım atması ve temsilci ataması pek muhtemel görünmüyor. Ancak şunu da unutmayalım ki ‘olmaz olmaz’ dememek gerekir. Her ihtimal mümkün. Bu şirketler de temsilci atama kararı duyurabilir ama bana pek olası gelmiyor.

Reklamverenlere ceza nasıl uygulanacak?

Her ne kadar, sosyal ağlara reklam vermenin yasaklanması ve yasağı dinlemeyerek Türkiye’de temsilcisi olmayan şirketlere reklam veren kişi ve kurumların cezalandırılacağı açıklansa da bu konuda kafalar biraz karışık. İşin hukuki boyutlarının yanında idari uygulama ve dijital köy haline gelen dünya ticaretinden kaynaklanan sorular da yanıt bekliyor.

Ben, bu noktada geri çekilerek sözü uzmanına bırakıyor ve Avukat, Bilişim Hukuku Uzmanı M.Gökhan AHİ’nin konuyla ilgili daha önce paylaşmış olduklarını okumanızı tavsiye ediyorum.

Av. M.Gökhan AHİ ne diyor?

 

Temsilcisi olmayan sosyal ağa reklam verene 430 TL ceza

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.