Ana sayfa BT Gündem TESİD’de büyük ödüller Netaş ve Telesis’e

TESİD’de büyük ödüller Netaş ve Telesis’e

142
0

Türkiye Elektronik Sanayicileri Derneği’nin bu yıl altıncısını verdiği Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Yenilikçilik-Yaratıcılık Ödülleri 2006’da büyük ödülleri Nortel Netaş ve Telesis kazandı. Sanayi Bakanı Ali Coşkun’un da katıldığı bir törenle ödüller sahiplerini bulurken 1999 yıından beri verilen ödüllerde Büyük Firmalar dalında Nortel Netaş APCO-25 Anahtarlama Sistemi ve Çağrı Karşılama Merkezi isimli ürünüyle, KOBİ Firmaları dalında ise Telesis PX24, IP PABX Telefon Santralı ürünüyle büyük ödüle layık görüldü.

Bunun yanında Aselsan STAMP – Stabilize Makinali Tüfek Platformu, Havelsan CN-235 Tam Uçuş Simülatörü, Petrol Ofisi AutoExpress Akaryakıt Alışveriş Altyapısı, Mavisis ve Dema şirketlleri de ortaklaşa geliştirdikleri CPM Serisi DSP Tabanlı Dijital Aşırı Akım Rölesi ile başarı ödüllerinin sahibi oldu.

Ayrıca silikon vadisinden Türkiye’ye gelen bir ekip tarafından kurulmuş olan Airties’ın WOB-200 Kablosuz Dış Ortam Köprüsü ürünü de yarışma jürisi tarafından özel ödüle layık görüldü.

Ödül kazanan ürünleri geliştiren AR-GE ekiplerine verilmek üzere büyük ödüllerde 5’en bir YTL Başarı Ödülleri’nde ise 2.500’er YTL para ödülü verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Suat Baysan Türkiye’de yaklaşık 10 milyar dolar satış hacmine sahip olan elektronik sanayinin toplamda 150 milyon dolar AR-GE harcaması yaptığını bu rakamın artırılması gerektiğini savundu.