Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Tez bilgisayarlardan gümrük vergisi alına…

Tez bilgisayarlardan gümrük vergisi alına…

163
0

Bu iktidarları, hükümetleri benim anlamam gerçekten zor. Sadece AK Parti hükümeti için söylemiyorum. Türkiye’de şimdiye kadar benim gördüğüm ne kadar iktidar varsa yaptıkları işleri bir türlü anlayamadım. Herhalde politikacı olmamamdan kaynaklanıyor.Bundan yaklaşık 2 ay önce Bilgi Toplumu yolunda ilerleyen Türkiye’nin VERGİ TOPLUMU olduğunu yazmıştım bu satırlarda. Türkiye’nin Bilgi Toplumu sıralamalarında ne kadar geride olduğunu gösteren araştırma sonuçlarına ve bilişim vergilerine atıfta bulunarak Türkiye’nin aslında Bilgi Toplumu konusunda ne kadar ileride olduğunu hicvetmiştim bu alanda türettiği özel vergiler ile.

Düşünsenize. Dünyanın en ileri ülkeleri, bilgi toplumunda ileriye yönelik ülkeleri,veya Brezilya gibi çıkışlarını bilgi toplumunda gören ülkeler bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması, daha geniş kitlelere ulaşması için vergi indirimlerinde bulunuyor.

Türkiye’de ise bilgi toplumu olmayı “Bu alandan ne kadar vergi alıyoruz. Bilgi toplumu hizmetlerinden ne kadar fazla vergi alırsak o kadar bilgi toplumu oluruz” mantığında algılıyoruz.

Son olarak cep telefonlarına ÖTV artışı ile biraz daha zam yapıldı. Zaten Internet’e hem yüzde 18 KDV ödüyoruz hem de yüzde 15 Özel İletişim Vergisi.

Bilgi Toplumu yolunda Internet’in ve Iletişim’in vazgeçilmez temel hizmetler olduğunu düşündüğümüzde bu vergilerin kaldırılması, ekmek, su gibi temel ihtiyaç maddeleri ile aynı KDV oranlarında bulunması, Özel Tüketim Vergisi kapsamından çıkarılması, özel türetilmiş iletişim vergisinin kaldırılması gerekmiyor mu?

Brezilya’da evet. Hükümet, ülkedeki bilgisayarlaşmayı artırmak üzere bir kampanya yürütüyor. Yerli üreticiler ucuza bilgisayar üretecek. Halka bu bilgisayarlar KDV’siz satışa sunulacak.

Türkiye’de? Biz öğretmenlere yönelik kampanya yapıyoruz. Eğitim materyali olarak hepsinin dizüstü bilgisayar sahibi olmasını istiyoruz. Ancak KDV’miz yüzde 18. Genişbant Internet kampanyaları yürütüyoruz. Aldığımız yüzde 18 KDV, yüzde 15 Özel İletişim Vergisi. Cep telefonlarından daha çok para kazanacağız diye vergilerini artırıyoruz.

Amacımız nedir? Hala anlayamadım. Türkiye’yi bilgi toplumu mu yapmak istiyoruz? Yoksa daha fazla KDV, ÖTV ve ÖİV toplayabilmek için bilgi toplumunu ürün ve hizmet satışlarının artmasını mı sağlamaya çalışıyoruz.

Ama burada suç hükümetlerde değil. Bakın otomotivcilere. KDV’de ÖTV’de ufak bir oynama oluyor. Hemen hepsi ayaklanıyor. Hükümetler Otomotiv Sanayii karşısında geri adım atmak zorunda kalıyor. Söz konusu bilgi toplumunun gereği olan İletişim ve Bilgisayar yazılım ve donanımı olduğunda ne oluyor?

Olsun. Devlet baba. Vergi koymuş. Ödeyelim deniliyor. Neden bilişim şirketleri Otomotiv endüstrisi gibi seslerini çıkartmıyor. Bu yanlışları göstermiyor?

Haaaaa. Pardon. Türkiye’de bir Otomotiv Endüstrisi var. Bilişim Endüstrisi Yok. Hatta Bilişim Sektörü bile yok. Odalarda, borsalarda hala kırtasiyeciler ile birlikte anılıyor bu alanda faaliyet gösteren şirketler. Bir de utanmadan Bilgi Toplumu Bakanlığı, Bilişim Bakanlığı istiyoruz.

Türkiye’yi Bilgi Toplumu’da taşımak istiyorsak öncelikli olarak bilgi toplumu üzerinden vergi yükünü indirelim. Özel olarak türettiğimiz İletişim vergilerini, lüks sınıfında yer alan KDV’yi temel ihtiyaçlar seviyesine çekelim.

Yok. Bilgi Toplumu ile Türkiye’yi vergi toplumuna taşımak istiyorsak yapılması gerek daha çok iş var.

Gümrüklerde bilgisayarlardan neredeyse yüzde 0 vergi alınıyor. Bunu artıralım. Bilişim sektörü ufacık aletlerden birsürü kar elde ediyor. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin, yazılımcıların Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi oranlarını yüzde 90’a çıkartalım. 1 liralık yazılım, bilgisayar, iletişim ekipmanı, telefon görüşme hizmeti satın alandan 9 lira da Özel Türetilmiş Kemalettin Düşünce Vergisi (ÖTKDV) alalım.

Yoksa Bilgi Toplumu’nun gereklerine yerine getirmiş sayılmayız ülke olarak. Bilgi Toplumu hizmetlerinden gereğinden fazla vergi toplamak için çaba gösterelim ki ülkemiz’deki insanlarımız Bilgi Çağında olduğumuzu anlasın.