Tezgahtan satılabilir ürünlere

Özler Plastik, istikrarla artan üretim kapasitesine paralel olarak Avcılar’daki tesislerinde; IBM AS/400 üzerinde çalışan Nexus Cubic400 Ambar Yönetim Sistemi ile birlikte Symbol PDT6846 el terminalleri, VRC6946 forklift terminalleri ve LS2208 barkod okuyucuları ile Datamax I-4208 barkod yazıcılarını kullanmaya başladı.Müşterileri arasında Ford Otosan, Faurecia, Arçelik, Honda, Hayat Kimya, Tat, Tamek, Pınar, Henkel, Ülker gibi firmalar bulunan Özler Plastik, artan üretim kapasitesine paralel olarak devreye alınan Avcılar’daki tesislerinde; IBM AS/400 üzerinde çalışan Nexus Cubic400 Ambar Yönetim Sistemi ile birlikte Symbol PDT6846 el terminalleri, VRC6946 forklift terminalleri ve LS2208 barkod okuyucuları ile Datamax I-4208 barkod yazıcılarını kullanmaya başladı. Temel amaçlarının ürünün üretimden çıktığı anda satılabilir olma kabiliyetini artırmak olduğunu belirten Otomotiv Grup Koordinatörü Fırat Özadam, bu amaçla Nexus ile birlikte Cubic400 projesini hayata geçirdiklerini belirtti.

Ambara gelen ürünlerin kabul edilmesinden sevk edilmesine kadar geçen tüm süreci bilgisayar ortamında ve otomatik tanıma teknolojileri kullanarak yöneten Nexus Cubic400 Ambar Yönetim Sistemi, Özler Plastik tarafından kullanılan ERP sistemi ile entegrasyonu sayesinde açılan satın alma siparişlerine istinaden gelen yardımcı malzemelerin yarı mamul deposuna alınarak raflara yerleştirilmesi için otomatik iş emirleri oluşturuyor. Üretim bantlarında üretilecek ürün reçetesine göre FIFO uyumluluğu gözönüne alınarak belirlenen yardımcı malzeme paletlerinin, üretim alanına sevk edilmesi için gerekli olan iş emirleri de otomatik olarak forklift terminallerinin ekranında beliriyor. Makinalarda üretilen mamullere tek tek seri numaralı barkod etiketleri yapıştırılması, her bir parçanın imalatından satışına kadar gerçekleşen serüveninin takip edilebilmesi açısından Özler Plastik’in kendi sektörü içindeki farklılığını yansıtıyor. Üretim sonrasında ürünlerin mamul ambarlarına taşınması için süpürme adı verilen işlem için de iş emri yaratan Cubic400, ürünlerin mamul depoda adresli raflara yerleştirilmesini sağlıyor.

Nexus Cubic400 Ambar Yönetim Sistemi ile kişi başına üretim ve paketleme süreleri, kamyon yükleme süreleri ölçülerek performans değerlendirmesi yapılırken kayıplar tespit edilerek gerekli düzenlemelerle verimlilik artışı sağlanıyor. Barkod sembolleri ve veri toplama teknolojilerinin kullanımı ile yardımcı malzemelerin girişinden mamul üretimine, depolanmasından sevkiyatına geçen tüm süreç izlenebildiğinden herhangi bir hata olduğunda geriye doğru kayıtlar incelenerek hammadde ya da yardımcı madde tedarikçisi, operatör ya da üretim makinesi kontrolü yapılabiliyor.

Nexus’un, firmanın ihtiyaçlarını anlayıp, fikirlerini gerçekleştirebilen ve gerektiğinde yeni alternatifler sunabilen iyi bir iş ortağı olduğunu belirten Özadam, Nexus ile iş ortaklıklarını uzun süre devam ettirerek dünya liginde çalışan bir firma olarak hizmet ve organizasyon farklılığı yaratmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

1951 yılında İstanbul Yeşildirek’te 4 el presi ile küçük bir atölyede üretime başlayan Özler Plastik, bugün Sefaköy-Beşyol ve Avcılar’da kurulu QS9000 ve ISO14001 çevre kalite belgeli modern üretim tesisleri ile plastik ambalaj ve otomotiv yedek parçaları üretiminde ülkemizin önde gelen firmaları arasında yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.