Tik Tok, satıştan vazgeçti; Oracle ile işortağı olacak

ABD Başkanı Donald Trump'ın tehditleri sonrasında, Tik Tok uygulamasının ABD ayağı için teklifler toplayan ByteDance, satıştan vazgeçti. Oracele ile işortaklığı yapacak. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın tehditleri sonrasında, Tik Tok uygulamasının ABD ayağı için teklifler toplayan ByteDance, satıştan vazgeçti. Oracele ile işortaklığı yapacak. 

Amerikan Başkanı Donald Trump, Çinli Byte Dance şirketinin Tik Tok uygulamasının kullanıcı verilerini ihlal ettiği ve güvenlik zaafı yarattığı gerekçesi ile şirketin uygulamanın ABD operasyonlarını, ABD menşei bir şirkete satması gerektiğini veya uygulamanın ABD’de yasaklanacağını duyurmasından sonra, şirkete pek çok alternatiften teklifler geliyordu.

En son Microsoft-WalMart teklifi reddedildi
Tik Tok için ABD’de teklif yarışını onlarca şirket dahil oldu. Twitter bile teklif verebileceğini duyuran şirketler arasında yer almıştı. Microsoft’un verdiği teklife, dünyanın en büyük marketler zinciri WalMart da dahil olarak ortak bir teklif sunmuşlardı. 13 Eylül 2020 pazar günü, Byte Dance, Microsoft ve WalMart’ın ortaklaşa sunduğu teklifi de reddederek şirketin, satıştan vazgeçtiğini duyurdu.
Şirket, satış olmamasına rağmen, Başkan Trump’ın direttiği güvenlik zaaflarını ve kullanıcı verilerini saklama kriterlerini yerine getirmek üzere Oracle ile işbirliği yapmaya yöneldi.

Oracle İşbirliği
Byte Dance, Tik Tok ABD verilerinin saklanması için Oracle ile işbirliği yapacak. Kullanıcı verileri Oracle veri merkezlerinde tutulacak. Oracle, Tik Tok’un ABD operasyonlarından hisse de satın alabilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu