TIM Peru’da müşteri sorunlarına jet çözüm

Peru’nun en büyük GSM operatörlerinden TIM Peru, müşteri çağrılarına zamanında ve yeterli cevap verememekten şikayetçiydi. Bir müşterinin sorununu 15 dakikada bile güçlükle çözen şirket, müşteri kayıpları yaşamaya başlamıştı. Yapılan köklü değişikliklerle TIM Peru, artık bir müşteri sorununu 1-3 dakika içinde çözebilir hale geldi. Çoğu zaman, çağrı merkezi görevlileri görüşmeyi keserek başka platformlara geçiş yapıyor ve daha sonra aboneyi arayarak kendisine bilgi veriyorlardı. Bu sıkıntılar nedeniyle TIM Peru’nun abone kaybetmeye başlaması, şirketi harekete geçirdi. TIM Peru, “One Call” adını verdiği yepyeni bir çağrı merkezi sistemi ile artık abonelerine 1-3 dakika arasında hizmet verebilir hale geldi. Bu yeni sistemin altında, BEA tarafından üretilen WebLogic Platformu çalışıyor.

One Call çağrı merkezi 800 bin aboneye hizmet veriyor. Her ay binlerce abone çeşitli nedenlerle One Call’u arıyor. Eskiden çağrı merkezi görevlileri ancak birkaç uygulama arasında, deyim yerindeyse mücadele vererek abonelerin sorunlarına çözüm getirmeye çalışıyorlardı. Oysa şimdi, yeni kurulan hizmet odaklı teknoloji çözümüyle arka ofis sistemleri birbirine entegre edildi. Artık, tek bir masaüstü bilgisayar üzerinden konu ile ilgili bütün verilere birkaç tıklamayla ulaşılması mümkün. Görevliler, abonelerin bilgilerini de görebilir hale geldiklerinden onlara yeni hizmetler önerebilmeye de başladılar.

TIM Peru, aralarında IBM, SeeBeyond, TIBCO’nun da bulunduğu birçok altyapı platformunu inceledi ve seçimini BEA WebLogic Platformu’ndan yana yaptı. BEA WebLogic Platformu’nun tercih edilmesindeki başlıca unsurlar, açık standartları desteklemesi ve kendisine yapılan yatırımdan en kısa sürede değer üretebilme özelliği oldu.

BEA Systems’ın çözümleri dünyanın belli başlı telekom operatörlerince yaygın olarak kullanılıyor. British Telecom, China Telekom, Deutsche Telekom, T-Mobile ve Virgin Mobile, bu çözümleri kullanan sektör firmaları arasında yer alanlardan sadece birkaçını oluşturuyor. BEA Systems’ın çözümlerini Türkiye’de Telsim, Shubuo, İŞ-TİM ve Turkcell kullanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.