Tıp fakültesi dekanları “teknoloji” zirvesinde buluştu

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 35 tıp fakültesinin dekanlarını ve sağlık bilimleri enstitülerinin müdürlerini buluşturan “Sağlıkta Yeni Ufuklar, Tıp Bilişimi ve Getirdikleri” konulu “Tıp Fakülteleri Dekanlar Toplantısı” 30 Haziran 2007 tarihinde İzmir’de gerçekleştirildi. Tıp Bilişimi Derneği’nin, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi evsahipliğinde düzenlediği toplantıda tıp öğrencilerinin geleceğin koşullarına hazırlanması, tıp bilişiminin üniversitelerin tıp fakültelerinde ders programına alınması, sağlık bilimleri enstitülerinde yüksek lisans ve doktora programı olarak açılması ve bu yapılanmanın nasıl olması gerektiği konuları ele alındı.

Toplantıda konuşan Tıp Bilişimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman Saka “Bilgisayarların sağlık hizmetinin ayrılmaz bir parçası haline geldiği açıktır. Şimdi fakültelerimizde öğrenci olan geleceğin hekimleri bugünkünden çok daha farklı bir ortamda mesleğini icra edecektir. Onları geleceğin koşullarına hazırlamak için neredeyse bütün tıp fakültelerimizde bilgisayar dersleri konmuştur ancak bunların birçoğu henüz bilgisayar okuryazarlığı düzeyinde bir eğitim vermektedir” dedi.

Ülkemizde hemen her hastanede bir bilgi sistemi bulunmasına karşın sağlık kurumlarındaki uygulamalarda yaşanan zorluklara dikkat çeken Prof. Dr. Saka, oluşan bazı sorunların tıp bilişimi alanındaki yetersiz akademik yapılanmadan kaynaklandığını ifade ederken, kurumların endüstriden ve devletten ne talep edeceğini tam olarak bilememesi, endüstriyi ve devleti insan kaynakları açısından destekleyememesini de darboğaza yol açan nedenler arasında gösterdi.

Prof. Dr. Saka, ülkemizde tıp bilişiminin gelişmesi için eğitime öncelik verilmesi gerektiğini vurgulayarak “tıp bilişimi” sertifikasının planlanması ve sürekli eğitim kursları düzenleyecek eğitim kurumlarının kurulmasının önemi üzerinde durdu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.