Ana sayfa BTGündem Tıpdata Alman CompuGroup’a satıldı

  Tıpdata Alman CompuGroup’a satıldı

  Türkiye’de, sağlık sektöründe, ilk hastane otomasyon programını gerçekleştiren; TIPDATA’nın, % 90’ı, tüm Avrupa’da, sağlık sektöründe çözüm üreten, dev Alman yazılım grubu, CompuGROUP HOLDING’e satıldı.

  CompuGROUP Holding, Avrupa’da sağlık sektöründe, doktor, dişçiler için özel yazılımlar, hastaneler için otomasyon sistemleri, doktor tanı ve teşhiş için yardımcı çözümler üreten öncü şirketler grubudur.

  TIPDATA – CompuGROUP , sektördeki bilgi birikim ve deneyimlerini birleştirerek; branş, aile, dahiliye ve diş doktorları için yenilikçi yazılımlar ve tıbbi teşhis destek sistemleri geliştirecekler ve özel doktorlar pazarında boy göstereceklerdir. Türkiye’de sağlık sektörü büyük bir reform ve değişim içerisinde bulunmaktadır.Türkiye’de 96.000 doktordan, yaklaşık olarak 40.000 kadarı, özel doktor olarak çalışmaktadır.

  TIPDATA firması halen özel hastaneler için başarılı otomasyon çözümleri sunarak faaliyetlerini sürdürmektedir.Firma tarafından üretilmiş olan web tabanlı, yeni bir yazılım programı olan MEDULA WEB; kısa bir sürede 150’den fazla özel dializ merkezi tarafından kullanılmaya başlanmış ve bu sayede sağlık sektörünün, bu özel alanında pazar lideri olmuştur. SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur “ Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) “ çatısı altında birleşmiştir.SGK’nın Medula Sistemi ile hastanın hak sahipliği anlaşmalı tüm hastanerde sorgulanmakta ve sigortalı hasta sadece Devlet Hastanelerinde değil, dilediği anlaşmalı özel hastanede tedavi olabilmektedir.Sisteme katılan özel hastane ve tedavi merkezlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır.

  CompuGROUP Yönetim Kurulu Üyesi Uwe Eibich, TIPDATA – CompuGROUP ortaklığı ile, Türkiye’de potansiyel olarak büyük önem taşıyan, doktorlar pazarında; başarılı olabilmek için gerekli tüm şartların sağlanmış olduğunu belirtmiştir.Müşteri odaklı yazılım programları ile doktorların iş akışlarının kolaylaştırılmasını ve aynı zamanda Türkiye’de ki diğer sağlık kurumları ile iletişimlerini mükemmelleştirmeyi hedeflediklerini sözlerine eklemiştir. Uwe Eibich ayrıca, hastane bilgi işlem sistemleri alanında yapmış oldukları Tepe Uluslararası Sağlık Sistemleri ile birleşmeyi takiben, özel doktorlar sektöründe de Pazar lideri olmayı hedeflediklerini; TIPDATA ile birlikte, bu hedeflere ulaşmak için güçlü bir ekip oluşturduklarını belirtmiştir.
  CompuGROUP, Avrupa’nın önemli sağlık sektörü pazarlarında, birçok büyük projelere başarılı bir şekilde imza atmıştır.TIPDATA ile birleşmenin neticesinde, her iki firmanın da bilgi birikimi ve deneyimlerinden doğacak sinerjiden faydalanılacaktır.

  TIPDATA Genel Müdürü, Melih Arda ise her geçen gün önem kazanmakda olan özel doktorlar pazarına, sektörde tıbbi hizmet veren kurum ve şahısların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, yüksek düzeyde teknolojik know-how ile iş verimini yükseltecek yazılım programları sunmayı hedeflediklerinin altını önemle çizmiştir.Melih Arda, bu işbirliği ile,Türkiye yazılım sanayisinin artık uluslararası düzeye gelebileceğini ve Hindistan ile rekabet edebilecek seviyelere ulaşacağını sözlerine eklemiştir.

  CompuGROUP Holding AG, Avrupa’da sağlık sistemleri sunan, pazarında lider şirketler grubudur. Özel doktor muayenehane ve hastaneler için ürettikleri yazılımlar, tüm tıbbi ve organizasyonel ihtiyaçları karşılamak ve sistem tarafından, web üzerinden tüm katılımcıların kişisel sağlık dataları güvenli ve etkili olarak korunmaktadır.. CompuGROUP’un müşteri portföyü toplam 275.000 kadar doktor, hastane, dişçi ve diğer sağlık hizmetleri veren kurumlardan oluşmaktadır ve Avrupa’nın 9 ülkesinde 1.500 kadar çalışanı ile hizmet vermektedir.

  CompuGROUP’un sağlık sektöründe devrim yaratan Vita-X projesi sayesinde, hasta nereye giderse gitsin; giriş izni kendinde kalmak şartı ile tüm tıbbi arşivini özel kartı ile yanında taşıyabilmektedir.Bu sayede hastanın doktorları tarafından düzenlenmiş tüm rapor bilgileri, tahlil sonuçları, tomografi ve röntgen filmleri Vita-X ile hastanın cüzdanında taşınabilmektedir.Teleradyoloji ve teledizin sayesinde, hasta değil , görüntüleri dolaşmakta ve konusunda en uzman hekimin yorumlarına başvurulabilmektedir.Söz konusu sistem, hem hizmet kalitesini arttırmakta aynı zamanda maliyetleri % 52’ye varan oranlarda düşürmektedir.Hastanın başka bir şehre taşınması veya doktorunu değiştirmek zorunda kaldığı durumlarda veya herhangi bir acil durumda, kartı ile sağlık bilgilerine sorunsuz ulaşılanabilinir.Bu sayede hem zamandan tasarruf sağlanmakta hem de hatalar önlenmektedir.Sistem, Almaya’da Rheinland Pfalz bölgesinde, Alman Sağlık Bakanı, Ulke Schmid’in öncülüğünde büyük başarı kazanmıştır.