Ana sayfa BT Gündem Tırsan’da sipariş karşılama hızı yüzde 2400 artış gösterdi

Tırsan’da sipariş karşılama hızı yüzde 2400 artış gösterdi

85
0

Türkiye’nin tek, Avrupa’nın en büyük ilk üç entegre kardan üretim tesisinden biri olan Tirsan, otomotive yönelik kardan şaftları ve yedek parça pazarına şaft parçaları üretiyor. Manisa’daki üretim birimleri, Çin, Rusya, İran ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerindeki müşterileri, tedarikçileri ve 360 çalışanıyla iş akışlarını hızlandırıp kolaylaştırmak üzere, 2004’te bilişim altyapısını Netsis ile güçlendiren Tirsan, bu yatırımından önemli geri dönüşler sağladı.Proje sayesinde 28 bine yakın farklı stok kalemi, 250’ye yakın tedarikçi ve her geçen gün artan siparişlerin anlık denetimi mümkün kılınırken, fazla stokların önüne geçilerek tasarruf sağlandı. Otomotiv ana sanayisi şirketlerinin portallarıyla bağlantı kurularak, anlık siparişlerin kabulu ve tıra yüklenen malın zaman ve adedinin anında takip edilmesi olanağı yakalandı.

Üretim birimlerinde 200 kadar tezgah kullanılan Tirsan’da, olası arızalar karşısında üretimde ortaya çıkan zararın giderilmesi için gerekli stok miktarları da Netsis sistemi üzerinden kolaylıkla planlanabiliyor. Netsis’in kurumsal kaynak planlaması çözümüyle ürün ve aşama bazında maliyet analizlerini anlık olarak takip edebilen Tirsan, stok devir hızında da iki kat artış sağladı. Tirsan’ın finansal süreçlerini de kapsayan proje sayesinde, güncel bilançolara her ayın ilk beş gününde ulaşılabilirlik sağlandı.

Ünver: “Bir Türk ve dünya şirketi ile çalışıyoruz.”

Konuyla ilgili açıklama yapan Tirsan Kardan Genel Müdürü Nuri Ünver, bir Türk ve dünya şirketi olması sebebiyle Netsis’i tercih ettiklerini belirterek, “Sektörümüzün iş akışı gereği saatlik, hatta anlık sevkıyatlar yapmak zorunda kalabiliyoruz. Ürün yelpazemizde çok sayıda parametre var ve tedarik ağımız da bir o kadar geniş. Bilişim alt yapımızı Netsis üzerine taşıyarak, tüm bu parametreleri birkaç tuşla takip edebilir hale geldik. Bu da iki yıl içinde sipariş karşılama oranımızın yüzde 2400 oranında artmasını sağlarken, yeni iş emirleri açılma hızını da yüzde 430 oranında yükseltti. Verimlilik ve karlılık adına son üç yılda Netsis yatırımı sayesinde önemli bir artış kaydettik.” dedi.