Ana sayfa BT Gündem TIRSAN, Elsys ile bilişim sistemini yeniliyor

TIRSAN, Elsys ile bilişim sistemini yeniliyor

85
0

Üretim, finans, satış ve lojistik süreçlerine ilişkin bilişim alt yapısını güçlendirme kararı alan TIRSAN, uluslararası ölçekteki beklentilerini Elsys’in danışmanlığında SAP ile karşılayacak. TIRSAN’ın Türkiye ve Almanya’daki üretim birimleri, 25 ülkedeki müşterileri, tedarikçileri ve 900’ün üzerindeki çalışanıyla iş akışlarını hızlandırıp kolaylaştırması hedeflenen proje, geçtiğimiz günlerde TIRSAN ailesinin bir araya geldiği bir toplantıda duyuruldu.Treyler sektörünün lider kuruluşu TIRSAN, Elsys danışmanlığında SAP yatırımı yapacağını duyurdu. Öz kaynakları açısından Türkiye’deki en zengin SAP iş ortağı Elsys’in danışmanlığında yürütülecek proje, TIRSAN’ın yıllık dörtbin araç üretim kapasitesine sahip Adapazarı, Samandıra ve Goch/Almanya tesislerini kapsıyor.

Küresel bir oyuncu konumundaki TIRSAN’ı uluslararası standartlarda bir bilişim altyapısına taşıyacak proje, “kurumsal kaynak planlaması” ile başlayacak. Ardından üretimde malzeme/kapasite planlaması ve maliyetlendirmeyi kolaylaştıracak “üretim yönetimi”, müşteri iletişimini güçlendirecek “müşteri ilişkileri yönetimi” ve son olarak da elde edilen bilgilerin karar destekte kullanılmasını sağlayacak “iş zekası” modülleri uygulanacak.

Çetin Nuhoğlu: “Bilişim, en önemli yatırımımız.”

TIRSAN Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, projenin duyurulduğu toplantıda yaptığı konuşmada, SAP yatırımının TIRSAN ekosistemine ortak dili konuşma olanağı sağlayacağını belirtti. Nuhoğlu şunları söyledi: “Bugüne kadar yüz binlerce metrekarelik alanlarda, üretim parkları kurduk, büyük yatırımlar yaptık. Bugün yaptığımız bilişim yatırımı, tüm bunlardan daha önemlidir. Çünkü yatırımın geri dönüşünü en hızlı ve en yüksek seviyede alabileceğiz. Küresel rekabetteki gücümüzü, hızımızı ve karlılığımızı artırmada son derece önemli bir araç olacak.”

Komban: “Aynı hedefe kilitlenmiş bir ekip kuruldu.”

Toplantıda konuşan Elsys Genel Müdürü Savaş Komban ise, “Genelde planlama süresi kısa tutulur. Bizse doğru bir hedef belirleyip, doğru bir ekiple yola çıkmaya önem verdik. Proje organizasyonu ve kapsamını çok ayrıntılı inceledik. Bu bizim başarımızın temeli olacak.” dedi.

Samandıra’daki tesislerinde gerçekleştirilen toplantıyla ilk adımı atılan projenin, Ocak 2008’de canlı kullanıma sunulması planlanıyor.