Ana sayfa BT Gündem TOBB Telekomünikasyon Meclisi adil rekabet ve adil vergi çağrısında bulundu

TOBB Telekomünikasyon Meclisi adil rekabet ve adil vergi çağrısında bulundu

103
0

TOBB Türkiye Telekomünikasyon Meclis Başkanı Murat Dursun, sektörde adil rekabet ortamı ve vergi sisteminin olması gerektiğini belirterek, kayıt dışı donanım ticaretinin sektörde haksız rekabet ve ciddi tüketici sorunları yarattığını ve devletin vergi geliri kaybına yol açtığını iddia ettik. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen, Ulaştırma Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı TOBB Türkiye Telekomünikasyon Meclisi’nin 10. Olağan toplantısı sonrasında açıklama yapan Telekomünikasyon Meclis Başkanı Murat Dursun, Ulaştırma Şurası’nın toplanması, elektronik haberleşme ve Ar-Ge Kanunu’nun yürürlüğe girmesi, 3G ihalesinin yapılması, yerli üretime destek verilmesi, mobil ve sabit hatlarda numara taşıma uygulamasının başlaması, telefon hizmetlerinin rekabete açılması gibi uygulamaları olumlu gelişmeler olarak nitelerken bu gelişmelerin sektörün önünü açacağını söyledi.

Sektörün sorunlarına da değinen Dursun, telekomünikasyon sektörünün yasal olarak rekabete açık hale geldiğini ancak, beklenen rekabet ortamının henüz sağlanamadığını iddia ederek “İkincil düzenlemeler ile sektörde serbestleşme derinliğini sağlayacak uygulamalar ivedilikle gerçekleştirilmelidir” dedi.

Şehiriçi, şehirlerarası ve uluslararası sabit telefon hizmetlerinin alternatif işletmeciler tarafından da sunulmasını sağlayan yetkilendirmelere de dikkat çeken Dursun, verilen lisanslara rağmen bu alanda olması gereken rekabet ortamının yaratılamadığını iddia ederek, adil rekabet ortamını sağlayacak somut adımların hızla atılmasını istedi.