Toshiba da online mağaza işine el attı

Toshiba Store ile tüketiciler, orijinal ürün garanti süresi sona erdikten sonra beklenmedik tamir masrafları için “Garanti Süresi Uzatma” ve önemli dosyaları koruma altına almak için “Veri Kurtarma” gibi hizmetleri satın alabiliyor ve hizmetlerle detaylı bilgilere ulaşabiliyorlar.Tüm Risklere Karşı Koruma -All-Risks Protection- hizmeti laptop tamiri veya yenilemelerinde ek bir teminat sağlarken,“Tüm Risklere Karşı Koruma ve Veri Kurtarma” paketi ise kaza sonucu laptop hasarlarına karşı en üstün korumayı sunuyor.

Toshiba CISMAT Servis Müdürü Markus Kopold yaptığı açıklamada;

“Toshiba sadık müşterileri için birinci sınıf müşteri hizmetleri sunma konusundaki çabalarını sürdürüyor. Toshiba Store, tüm hizmetleri parmağımızın ucunda hazır hale getirerek dizüstü bilgisayar bakımı ve koruması konusundaki talepleri sorunsuzca karşılıyor. Toshiba Store tüm Toshiba kullanıcılarına kullanışlı ve uygun maliyetli hizmetler sunarak gönül rahatlığıyla laptoplarını kullanma imkanı sağlıyor.”

Toshiba Store çevrimiçi mağazası, seçkin ülkelerde Toshiba yetkili saticisi olan Arvato Dijital Hizmetler şirketi ile yapılan işbirliği sayesinde gerçekleştirildi.

Toshiba ve Arvato internet üzerinden alınan tüm bilgilerin güvenli olarak saklandığını garanti ediyor; böylece çevrimiçi mağazası kullanıcılarına mükemmel müşteri desteği sağlamanın yanında güvenli bir alışveriş hizmeti veriyor.

Toshiba Store, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan, Güney Afrika, kısıtlı bazı hizmetlerle Rusya’da ve Türkiye’de http://www.store.toshiba-turkey.com adresinde hizmete geçmiş bulunuyor. İlave üllkeler ve hizmetler konusunda Toshiba’nın çalışmaları sürüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu