Toshiba, tüketici elektroniğinden çıkacak…

1.3 milyar dolarlık muhasebe skandalı ortaya çıkan Toshiba, 6.800 kişiyi işten çıkartacak. Yıl sonu 4.53 milyar dolar zarar bekleniyor.Toshiba, mart ayında sona erecek mali yılda NET ZARAR beklentisini 4 milyar 530 milyon dolar olarak açıkladı. Şirket tüketici elektrononiği bölümlerinde çalışan 6 bin 800 çalışanın işine son verecek. Endonezya’daki TV üretim tesisini satılığa çıkarttı. Şirketin PC bölümünü ise Fujitsu ile birleştireceği, bu birleşmeye Sony’den ayrılan Vaio PC şirketinin de katılacağı bekleniyor.

Chip-set’lerden Nükleer enerjiye kadar büyük bir tekel konumuna gelen 140 yıllık Japon devininin kısa zamanda sadece elinde yonga (chip) ve nükleer enerji varlıklarını tutması, tüketici elektroniği işinden ise tamamen çıkması bekleniyor.

Dizüstü bilgisayarlar ve televizyonları ile dünya pazarında önemli bir yere sahip olan şirketin, ayakta kalabilmesi için tüm bu iş birimlerini bırakması beklenirken, işten çıkartılması planlanan 6 bin 800 kişinin ise 10 bine ulaşması bekleniyor.

Toshiba’nın yıl sonu zarar beklentisini ve yeniden yapılanma planını açıklamasından sonra şirketin hisse senetleri yüzde 10 değer kaybetti. Toshiba hisseleri borsada son 3 yılın en düşük seviyesinde işlem görüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.