tr uzantılı alan adlarında belge devri bitiyor, ilk gelen alan adını alıyor

tr uzantılı alan adlarındaki belge gereksinimi 14 Eylül'de hizmete girecek TRABİS ile sona eriyor. Herhangi bir belge ibrazı istenmeden tr uzantılı alan adları alınabilecek

Internet alan adlarında yeni bir dönem başlıyor. Şimdiye kadar sadece belge ibrazı ile verilen tr uzantılı alan adlarında 14 Eylül 2022’de yeni döneme girilecek. tr uzantılı alan adı almak isteyenler, herhangi bir belge ibrazısnda bulunmadan, ilk gelen alan adını alır sistemiyle alan adı kayıt ettirebilecek. 1991 yılında Türkiye internet’e bağlanmış ve ICANN ve ODTÜ “.tr” alan adı dağıtımına başlamıştı.

TRABİS devreye giriyor

Daha önce ODTÜ’de olan tr uzantılı alan adı tahsisleri BTK bünyesine aktarıldı. BTK, 14 Eylül 2022’de hizmete alacağını duyurduğu TRABİS alan adı sistemi ile tüm kullanıcılara belge zorunluluğu olmadan, ilk gelen alır mantığı ile tr uzantılı alan adı kaydettirme olanağı sunmaya başlayacak. Daha önce bir kaç kez daha TRABİS’in devreye gireceği duyurulmuş ancak sistem devreye girmemişti. ODTÜ bünyesinde alan adı tahsis işlemini gerçekleştiren nic.tr 23 Mart 2020’de başvuru almaya durdurmuş ve 20 kadar değişik alan sağlayıcı BTK denetiminde tr uzantılı alan adlarını yine belgeye dayalı olarak vermeye devam etmişti.

BTK açıkladı; TRABİS 14 Eylül 2022’de geliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu TRABİS’in 14.09.2022 tarihinde Faaliyete Başlamasına İlişkin bir Basın Açıklaması yaptı. Bu açıklamada

Gelinen noktada açılış için gerekli çalışmalar tamamlanmış olup, TRABİS’in 14.09.2022 tarihinde devreye alınması kararlaştırılmıştır. TRABİS’in faaliyete geçmesi ile birlikte; İnternet Alan Adları Yönetmeliği, İnternet Alan Adları Tebliği ve İnternet Alan Adları Uyuşmazlık Çözüm Mekanizması Tebliğinde yer alan ve daha önce yürürlüğe girmemiş olan maddeler yürürlüğe girecek olup söz konusu mevzuat kapsamında “net.tr”, “org.tr” ve “com.tr” uzantılı alan adlarının tahsisi “ilk gelen alır” ilkesi kapsamında herhangi bir belge talep edilmeden, zaman açısından öncelikli başvuru sırasına göre gerçekleştirilecektir.

denildi.

Açıklamanın tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Ön kayıtlar başladı

Türkiye’de faaliyet gösteren yer sağlayıcıları ve alan adı sağlayıcıları ön kayıt sistemi ile tr uzantılı alan adı taleplerini toplamaya başladı. Ön kayıt ile taleplerini ileten kullanıcılar, 14 Eylül’de TRABİS’in devreye girmesi ile birlikte bu alan adlarına sahip olabilecek. Herhangi bir garanti sunulmamasına rağmen, ön kayıt yaptıranların alan adlarına sahip olma ihtimali bulunuyor. Çoğu şirket, alan adı tahsisi gerçekleştirilmezse, ödenilen ücretin iade sözünü de veriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu