Ana sayfa BT Gündem Trafik kazalarına Nissan teknolojisiyle son

Trafik kazalarına Nissan teknolojisiyle son

115
0

Nissan Motors Co., Ltd. araçlarla, trafik ışıkları arasında senkronize iletişime imkan veren, Akıllı Ulaşım Sistemi (ITS) Projesi’nin ilk aşamasını tamamladı. Nissan, ikinci aşama olarak; Kanagawa’da bulunan Nissan Teknik Merkez’inde, gelişmiş trafik sinyal altyapısını kurmak için yatırım yapacak. Nissan’ın üzerinde çalıştığı trafik sistemi, kazaların azalmasına yardımcı olmanın yanında, özellikle trafik lambası kavşaklarında, trafik sıkışıklığını rahatlatacak ve yol üzerinde yakıt tüketimini azaltacak.

Sistemin sağlayacağı faydalar ise şöyle sıralanıyor

-Trafik işaretleri, önceliği karşıya geçmekte olan yayalara vererek, yaya kazalarının azalmasına yardım eder: Prensip olarak, gün içerisinde trafik yoğunluğu hafiflediğinde, yaya ışıkları yeşildeyken sürücü ışıkları kırmızıda kalır. Bir araç, trafik ışığına yaklaştığında ve durdurduğunda, araç sistemi, trafik ışığı ile iletişime girer ve yeşile geçer. Bu sistem, her zaman yayaların geçiş hakkına sahip olmasını sağlayarak onların güvenliğini dikkate alır.

Bir sürücü, kavşağa yaklaşırken yavaşladığında, sistem aynı şekilde yaklaşan araca göre yeşil ışığın zamanlamasını ayarlayarak, tekrar durma ve hızlanma gereksinimini en aza indirir. Bu şekilde yakıt tüketimi azalır.

-Araçların üzerlerine yerleştirilen trafik ışığı uyarıları sayesinde; Trafik ışıkları ile ilgili dikkatsizliklerden kaynaklanan çarpışmaların azalmasına yardım eder: Bir araç, belli bir uzaklıktan trafik ışığına yaklaştığında, yol ekranında otomatik olarak trafik sinyali uyarı sistemi görülür. Nissan, trafik ışıklarına dikkat etmemekten kaynaklanan kazaları en aza indirmek amacı ile; sürücü, trafik ışığı uyarısına cevap vermediğinde, yüksek seviyede uyarı, kontrol ve hatta müdahalede bulunma sistemi üzerinde çalışmaktadır.
-Kırmızı ışıklar ve sağa dönüş kuyruklarından kaynaklanan tıkanıklığı azaltır: Nissan, trafik tıkanıklığını rahatlatmak üzere, trafik ışıklarının zaman aralıklarını en uygun hale getiren bir sistem geliştirmektedir. Bu gelişmiş sistem, sağa dönen araçları tespit edebilir ve cevap verebilir, bu şekilde kavşaklardaki kuyruklar azalır ve trafik akışı düzelir.
Nissan, ITS araştırmasının bir sonraki aşamasında, gelişmiş bir trafik sistemi oluşturmak amacıyla, araçlar ve trafik ışıkları arasındaki iletişimi ayarlamayı planlamaktadır.
Nissan, 2006 yılının Aralık ayında açıklanan 2010 Nissan Yeşil Programı çerçevesinde; araç yelpazesinden ve üretim tesislerinden havaya atılan karbondioksit miktarını azaltmayı hedefleyen yeni teknolojiler geliştirmeye çalışmaktadır. Kanagawa’daki ITS projesi, trafik tıkanıklığını, yol üzerinde yakıt tüketimini ve CO2 çıkışlarını azaltarak 2010 Nissan Yeşil Programı’nın amaçlarına katkıda bulunmaktadır.