Ana sayfa BT Gündem TÜBİSAD’dan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a açık destek !

TÜBİSAD’dan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a açık destek !

131
0

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, “Biz TÜBİSAD olarak Bilişimin Türkiye’nin geleceği olduğunu sürekli vurguluyoruz. Aynı yaklaşımı Sayın Ulaştırma Bakanımız tarafından özellikle vurgulanması bizim için çok değerli. Bakanımızın, Bilişim pazarının büyütülmesi ve Türkiye’nin bu treni kaçırmaması için yaptığı destek çağrısına ise tüm gücümüzle cevap vermeye hazırız. Türkiye’yi geleceğe taşıyacak bilişim sektörünün en büyük temsilcisi TÜBİSAD, bu konuda öncü rolünü devam ettirecektir ” dedi. TÜBİSAD’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Türkiye’de “yeni ekonominin “ merkezi olan TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği) olarak, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin, Bilişim’in, ülke ekonomisine ve rekabet gücüne katkısını pek çok defa dile getirdik. Türkiye’de bilişim sektörünün taşıdığı potansiyelin büyüklüğüne dikkat çektik. Biz TÜBİSAD olarak, Türkiye’nin geleceği bilişimde diyoruz. Çünkü tüm dünyada refah ve büyüme teknolojiden, bilişimden yani tüm bunların bileşkesi olan “yeni ekonomi”den gelecektir diyoruz. Bu nedenle Türkiye’de tüm bu konuların liderliğini yapan Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmeyi çok önemli buluyoruz.
Sayın Bakan Binali Yıldırım, bilişim sektöründeki cironun bu yıl 10 milyar dolar seviyesine dayandığını 2023 yılında ise hedefin 160 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bakan Yıldırım, değerlendirmelerinde özetle şöyle dedi: “Bilişimin milli gelir içindeki payını yüzde 8’e çıkarmayı amaçlıyoruz. Ar-Ge harcamalarına ayrılan payın milli gelirin en az yüzde 2’sine çıkarılması gerekiyor. Bilgiyi kullanmak yetmiyor. Bilgiyi üretmek ve bilgiye sahip olmamız gerekiyor. Bu nedenle bilişim sektörü Türkiye’nin geleceği. Buna karşın dünya bilişim sektörü içerisinde Türkiye yeterince pay alamıyor. Hak ettiği yeri alması için Ulaştırma Bakanlığı olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Türkiye, dünya bilişim sektöründeki payını almak için daha treni kaçırmadı. Ama bu treni yakalamak için tüm kurum ve kuruluşların da destek vermesi şart”.
Biz bu noktada TÜBİSAD olarak, tüm üyelerimiz ile birlikte Sayın Binali Yıldırım’a her türlü desteği vermeye hazırız. TÜBİSAD ayrıca, sektörü temsil eden en büyük sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye’nin bilişimde hak ettiği payı almasında öncü rolünü üstlenecektir.
İnanıyoruz ki, Bilişim Sektörü’nün önü açıldığında, sektörün potansiyeli tam olarak ortaya çıktığında, Sayın Yıldırım’ın ifade ettiği rakamsal hedeflere ulaşmak mümkün olacaktır. Türkiye’nin büyümesini devam ettirebilmesinde ve dolayısıyla bugün konuştuğumuz işsizlik sorunun çözümlenmesinde de Bilişim Sektörü hayati bir rol oynacaktır.
Burada önem verdiğimiz en önemli konulardan biri de bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında, kamu ve bilişim sektörünün işbirliğidir. Eğer Türkiye bu konuda elele verirse, Türkiye bu treni kaçırmak bir yana, özellikle bölgesinde bu trenin önemli parçalarından biri olmaya adaydır. TÜBİSAD, bu konuda yaptığı çalışmaları ve çabalarını artırarak devam ettirecek, gerek kamu gerekse ilgili tüm taraflarla işbirliği yapmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da açık olacaktır.