TÜBİSAD:Elini Taşın Altına Koyanlar Var!

BTDünyası.net’te Kemalettin BULAMACI imzası ile yer alan Bilgisayar bağışında 100 bini buldukbaşlıklı haberimize TÜBİSAD’dan cevap geldi. Sorumlu yayıncılık anlayışı ile TÜBİSAD Başkanı Orhan Göksal imzası ile yollanan cevap metnini siz okuyucularımza paylaşıyoruz. Ancak yazının son bölümünde de bize düşen cevap hakkından doğan yazımızı ekliyoruz.

Elini Taşın Altına Koyanlar Var!

Kısa süre önce BT Dünyası’nın web sayfalarında, Sayın Kemalettin Bulamacı’nın imzasıyla bir yazı yayınlandı. Bu yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİSAD tarafından 5 Haziran tarihinde başlatılan Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası’nda gelinen son durum ele alınıyor; kampanyanın resmi web sitesinden alınan rakamlar okuyucuya sunuluyor.

Sayın Bulamacı yazısında ayrıca, kampanyaya destek veren işadamlarının kendi “memleketlerini kayırdıklarını” söylüyor. Aydın Doğan’ın Gümüşhane, Bayburt, Tunceli ve Erzincan’a, İbrahim Bodur’un Çanakkale’ye, Turgay Ciner’in Rize ve Artvin’e ya da Sabancı Ailesi’nin Adana’ya bilgisayar bağışında bulunması gibi örnekleri ele alan Sayın Bulamacı’nın sözleri karşısında aslında cevabımız çok net: Gümüşhane, Artvin, Rize, Adana ya da Türkiye’nin herhangi bir şehri… Biz çok iyi biliyoruz ki, ülkemizin her ilinde (üç büyük ilimiz de dahil olmak üzere) okullarımızın bilgisayar açığı vardır. Dolayısıyla herhangi bir ile yapılan en küçük bir yardım bile bizler için makbuldur; dahası, çocuklarımız için çok önemlidir.

Sayın Kemalettin Bulamacı’nın değindiği diğer bir konu ise, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı şirketlerin ve TÜBİSAD üyesi olan yerli ya da yabancı firmaların kampanyaya “ilgi göstermemiş olmamaları”. Bu noktada, hem kamuoyuna hem de Sayın Bulamacı’ya sormamız gereken bir soru var: Bu firmalar olmasaydı acaba böylesine geniş kapsamlı bir kampanya hayat geçirilebilir miydi?

Büyük işler yapabilmek için büyük düşünmek ve gerekli her türlü hazırlığı önceden yapmak gerekir. Fakat ne yazık ki bu hazırlık aşaması genellikle çok göz önünde olmaz. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, Arşimet’in suyun kaldırma kuvvetini bulduğu anı anlatan o keyifli öyküde, çağının bu büyük bilgininin ne kadar uzun süre bilimsel düşünce ve çalışmalar içinde olduğundan pek söz edilmez. Ya da Isac Newton, yerçekimini bir anda, tek bir elmanın kafasına düşmesiyle mi bulmuştur acaba? Bugüne dek kaydedilen gelişmelerin hiçbiri tesadüf değildir. Hepsinin ardında bir bilgi birikimi, belki de sayısız deney, okuma, çalışma, katkı vardır.

Şimdi bu şablonu alıp, Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası’na oturtalım: Türkiye genelindeki tüm okullara 1 milyon bilgisayar bağışlanması için bir kampanya başlatılıyor. Bu kampanya, televizyon ve yazılı basın reklamlarıyla duyuruluyor. Ayrıca birçok tanıtım malzemesi hazırlanıyor; Türkiye çapında bir bilinçlendirme ve tanıtım harekatına girişiliyor. Bütün bunların herhangi bir maddi kaynak olmadan yapılması düşünülemez. İşte TÜBİSAD üyeleri, “Bilgisayarsız Olmaz!” adlı bilinçlendirme kampanyası ve “Bilgisayarlı Eğitime Destek” adlı bağış kampanyasının arka planında gereken her türlü maddi katkıyı sağlayarak, tüm ülkeye yayılan bir harekatın ilk adımlarını atan firmalar olmuşlardır. Bu firmaların bugüne dek kampanyaya sağladıkları maddi katkının tutarı 2 milyon ABD Doları’na ulaşmıştır. Dolayısıyla onlar, bu çabamızın “görünmez” kahramanlarıdır.

Son olarak, bireysel katılımlar konusunda yine aynı mecrada yer alan “yetersizlik” yorumuna kısaca cevap vermek isteriz. Daha önce de çeşitli vesilelerle belirttiğimiz gibi, ülkemizde eğitime yönelik çok sayıda kampanya yapılmaktadır. Bireyler, hangi kampanyaya destek vereceklerini, kendi imkanları doğrultusunda seçmektedirler. Bu nedenle bireysel bağış tutarı düşük kalmaktadır. Ama TÜBİSAD olarak, eğitim için yapılan her çalışmayı sonuna kadar destekliyoruz. Dolayısıyla tüm kampanyaları mutlulukla karşılıyoruz. Zamanla bizim kampanyamıza bireysel katılımın da önemli ölçüde artacağını düşünüyoruz.

TÜBİSAD olarak biz, ülkemizin yarınlarını güzelleştirmeyi hedefleyen bir kampanyaya imza attık. Bu kampanyayı başlatırken de, Başbakanımız dahil olmak üzere, resmi ve özel birçok önemli makamın ve kuruluşun desteğini aldık. Hedefimiz son derece nettir: Okullarımıza 1 milyon bilgisayar kazandırmak! Bu yolda çalışmalarımıza devam ederken, sonunda başarılı olacağımıza da yürekten inanıyoruz. Bu vesileyle, kampanyamızın başlangıcında yaptığımız bir çağrıyı yinelemek isteriz: TÜBİSAD Türkiye’nin geleceği için çalışıyor. Bugün ektiğimiz her tohum, gelecekte kocaman bir ağaç olacaktır. Böylesine iyi niyetle ve inançla başlatılmış bir kampanyanın sonuca ulaşması, tüm insanlarımıza ortak bir fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla, Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası gibi girişimlere verilen desteğin artarak sürmesi, hepimizin en büyük dileğidir.
Orhan Göksal

TÜBİSAD BAŞKANI

Bize düşen Cevap Hakkı

Kampanya hakkında kampanyanın resmi sitesinden aldığımız verileri yorumlamamızda bir hata yoktur.

1- Büyük işadamları Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı’nın ricalarıyla kendi illerine kampanya çerçevesinde bağışta bulunmuştur. Kendi memleketleri öncelikli olmak üzere bağışta bulunmuştur

2- Yine Kampanya Resmi web sitesinde yer alan destekleyici kuruluşlar arasında Yabancı Sermayeli Kuruluşlar yer almamaktadır. Tüm destekleyenler bu listede yer alıyorsa, Yabancı Sermaye’nin kampanyaya destek vermediği söylenebilir

3- TÜBİSAD üyesi kuruluşlar kampanyanın tanıtımına 2 miyon dolarlık maddi destek vermelerine karşılık, kampanyanın kendisine destekle bulunmamışlardır. Turkcell’in Kardelenler projesine bakın. Turkcell kampanya tanıtımı için ayırdığı bütçe yanında kampanyaya aktif destekte bulunmuştur.

4- TÜBİSAD Üyesi şirketler olmasa da böyle bir kampanya başlatılabilirdi. MEB’in “Eğitime %100 destek Kampanyası” en fazla bağışı toplayan kampanyalardan birisidir. Burada kampanya nasıl başlatılmıştır?

5- 2 milyon dolarlık reklam ve tanıtım bütçesine maddi katkida bulunmak, kampanyanın kendisine bağışta bulunmaya engel değildir. Yani kampanya tanıtımı için destek verenler, kampanyanın kendisine de destek verebilirler.

6- Bireysel katılımın düşük olması, kampanyanın reklam ve tanıtım bütçesinin yanlış kullanıldığının bir göstergesidir. Kötü bir kampanya tanıtımı ve reklam kampanyası yürütülmüştür. Kamuoyu desteği alamadığı gözükmektedir

7- Kampanyanın tetikleyicisi TÜBİSAD’ın değerli üyelerinin, kampanyanın kendisine de aktif destek vererek Türk Halkına ve çeşitli kuruluşlara örnek olmaları gerekmektedir. Örneğin tüm üye kuruluşlar cirolarının binde birini bu kampanyaya aktarmalıdırlar ve işin sahiplenicisi olarak örnek teşkil etmelidirler.

8- Teammüllere göre bir kampanyayı başlatan kurum, kuruluş veya onun üyeleri, kampanyanın ilk destekleyicileri olurlar. Bu teamüllere bu kampanyada uyulmamıştır. TÜBİSAD üyeleri sadece kampanya tanıtımı için destekte bulunmuştur. Teamüllerin gerçekleşmesi için BTDünyası.net sembolik de olsa 5 KASIM’dan sonra kampanyaya katılmamış her bir TUBISAD Üyesi kuruluş için 1 YTL’lik bağışta bulunacaktır.

9- Son olarak kampanyaya destekte bulunan değerli kurum ve kuruluşlar ile bireyler, bu kampanya yanında çeşitli kampanyalara da bağışta bulunuyorlar. TÜBİSAD üyeleri de çeşitli projelerde bağışta bulunuyor. Intel, Microsoft eğitim için ellerinden geldiğince destekte bulunuyor. Ancak bu destekler başka bir destekte bulunulmayacağı anlamına gelemez. Böyle ciddi bir projede, kampanyayı başlatan dernek üyeleri kampanyada en önde yer almalıdırlar. Türkiye’deki cirolarından Binde Bir bağışta bulunmak onların karlılığına pek de fazla etkide bulunmaz.

Değerli BTDünyası.net Okuyucuları


Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası web sitesinden kampanyaya bağışta bulanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.