Tüketici elektroniği bir yılda yüzde 29 büyüdü

Türkiye’nin teknoloji perakendeciliği ‘yıldız’ büyümesini sürdürüyor. Gfk TEMAX’ın yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre toplam tüketici teknolojisi ürünleri pazarı yılın üçüncü çeyreğinde 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 29 büyüyerek 6.1 milyar TL değere ulaştı. Bu verilerle sektör, 2007’nin ilk çeyreğinden bu yana en yüksek değere ulaştı.

Türkiye ekonomisindeki olumlu göstergeler devam ediyor. 2009 krizi sonrası hızlı bir toparlanma sürecine giren tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2011 yılının üçüncü çeyreğini rekor büyümeyle tamamladı. Sektör yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 oranında büyüme kaydederek 6.1 milyar TL’lik değere ulaştı. GfK TEMAX’ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre 2011 yılında telekom, büyük beyaz eşya, küçük ev aletleri, görüntüleme, bilgi teknolojileri ve ofis ekipmanları sektörleri büyümesini sürdürdü. Geçen yılın aynı çeyreğine göre en fazla büyüyen sektör ise yüzde 47’lik büyüme ile tüketici elektroniği sektörü oldu.

Teknosa Genel Müdürü, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı ve TOBB Perakende Meclis Başkanı Mehmet T.Nane, global kriz nedeniyle 2009’da küçülme kaydeden dünya tüketici elektroniğinin 2010’daki toparlanma ile birlikte yerini yükselişe bıraktığını, 2011’de de rekor büyüme gerçekleştirdiğini söyledi. ‘Türkiye teknoloji perakendeciliği büyüme rakamlarına baktığımızda dünyada eşine az rastlanır bir ülke. Genç nüfusu ile dinamik bir potansiyele sahip ülkemizde teknolojiye ve bilişime duyulan merak sayesinde teknoloji perakendeciliği hızla büyüyor’ diyen Nane,  tüketici teknolojisi sektöründeki olumlu büyümeye paralel olarak Teknosa’nın da büyümesini ve liderliğini sürdürdüğünü belirterek şöyle devam etti: “Teknosa’nın 2010’da 1.4 milyar TL’lik ciro elde ettiğini hatırlatarak, 2011 sonunda hedefimiz yüzde 20 ciro artışıdır. Şu an ulaştığımız rakamlarımız da bu hedeflerimizi destekler nitelikte. GfK TEMAX’ın araştırma verileri de bu olumlu gidişatı desteklemektedir” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu