Turizm bilişimi keşfetti

Protel, 2005’in ilk 10 ayında 28 otelin yaklaşık 6.000’in üzerinde odasının otomasyonunu gerçekleştirdi. Protel, yıl sonuna dek 4 ve 5 yıldızlı toplam 35 otelin 8.000’in üzerinde odasının otomasyona geçmesi için yürüttüğü çalışmaları tamamlamış olacak. Bu rakamlar, sektördeki teknoloji yatırımlarında geçtiğimiz yıla oranla %90’a yakın bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Dünya turizm liginin devleri arasında yer almayı hedefleyen Türk turizm sektörü, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyeti seviyesini en üst düzeye çıkarmak için teknolojiden giderek artan bir oranda yardım alıyor. Toplam sermaye yatırımı yaklaşık 3 milyar doları bulan turizm sektörümüzün teknolojiden maksimum oranda yararlanmasının, bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin kârlılığını da olumlu etkileyeceği belirtiliyor.Protel’in Kurucu Ortağı Metin Arghan sektördeki teknoloji kullanımına ilişkin şu bilgileri veriyor: “Protel olarak yılbaşından bu yana 4 ve 5 yıldızlı 28 otelin 6.500’ün üzerinde odasını kapsayan sistem kurulumlarını tamamladık.Sektörün teknolojiye verdiği önemi vurgulaması anlamında bu son derece önemli bir rakam. Teknoloji kullanımı, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti üzerinde yadsınamaz bir etkiye sahip. AB yolunda ilerleyen bir ülke olarak, turizm sektörünün genelindeki hizmet kalitesini teknoloji yardımıyla yükselttiğimiz oranda, ülkemize gelecek turist sayısının da artacağına inanıyorum.”

Otellerde otomasyonun yalnızca check-in check-out işlemleri olarak algılanmaması gerektiğinin altını çizen Arghan, özellikle 3,4 ve 5 yıldızlı otellerin teknolojiye yönelik yatırımlara büyük öncelik vermeleri gerektiğini belirtiyor: “Günümüzde çok yönlü olarak geliştirilen otel otomasyon yazılımları büyük tesisler için ciddi bir katma değer yaratıyor. Son yıllarda özellikle 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerimizde otomasyon yazılımlarının kullanımı hızla artıyor. Bu sevindirici bir gelişme. Açılan yeni otellerin neredeyse tamamının bu konuya büyük önem verdiğini de ayrıca belirtmek isterim. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde İstanbul’da 60 yeni otelin hizmete girmesi bekleniyor ve yılbaşından bu yana ise yalnızca Antalya bölgesinde 25’e yakın 5 yıldızlı tesis açıldı. Yaptığımız araştırmalar, bu tesislerin neredeyse tamamının yüksek teknolojiye sahip donanımlara yöneldiğini ortaya koyuyor. Bu da teknolojinin taşıdığı kritik önemin sektör tarafından anlaşıldığının bir göstergesi.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.