Türk akademisyene uluslararası onur

Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Demir, Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından, faz gürültüsünün stokastik olarak modellenmesi ve analizi konusunda yapmış olduğu üstün nitelikli çalışmalarından dolayı, IEEE Fellow derecesi ile onurlandırıldı. mıştır. IEEE Fellow derecesi, IEEE’nin ilgi alanındaki konularda dünya çapında, çığır açıcı ve yaygın etkisi en üst derecede olan çalışmalara imza atmış çok seçkin araştırmacılara, daha önce bu dereceyi almış üyelerin önerisi ve referanslarıyla ve IEEE Yönetim Kurulu’nun onayı ile veriliyor. . IEEE Fellow derecesi IEEE’deki en yüksek üyelik düzeyi olup, hem prestijli bir onur hem de önemli bir kariyer başarısı olarak kabul görüyor.

Doç. Dr. Demir’in araştırma çalışmaları, fiziksel, biyolojik ve mühendislik sistemlerinde ortaya çıkan, lineer olmayan ve stokastik tabiatlı dinamiklerin ve gürültü fenomenlerinin matematiksel olarak modellenmesi ve numerik analizi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Güncel araştırma konuları arasında, elektronik, optik ve biyolojik sistemlerdeki gürültü, elektronik ve biyolojik osilatörler, ve çok çekirdekli sistemlerde enerji tasarruflu hesap yapma ve uygulamalar yer alıyor.

2003 yılında IEEE/ACM William J. McCalla ICCAD En İyi Bildiri Ödülü’nü ve 2004 yılında ise IEEE Devreler ve Sistemler Topluluğu Guillemin-Cauer Ödülü’nü almaya hak kazanan Doç. Dr. Demir,  2003 yılında da Türkiye Bilimler Akademisi Seçkin Genç Bilimci Ödülü’ne (TÜBA-GEBİP) ve 2007 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tekalp de daha öncesinde IEEE Fellow unvanı ile onurlandırılmışlardır.

Doç. Dr. Alper Demir Hakkında

1969 yılında Konya’da doğan Doç. Dr. Alper Demir,  Konya Anadolu Lisesi ve Ankara Fen Lisesi’nde öğrenim gördükten sonra, Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 1991’de mezun olmuştur. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları için Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Alper Demir, Kaliforniya Üniversitesi (Berkeley) Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden 1994 yılında mastır, 1997 yılında doktora derecelerini almıştır. Doç. Dr. Demir, 1997–2001 yılları arasında Bell Laboratuvarları’nda araştırmacı ve 2001 yılında CeLight adlı şirkette teknik yönetici olarak çalıştıktan sonra, 2002 yılında Türkiye’ye dönerek Koç Üniversitesi’ndeki görevine başlamıştır. 2002–2011 yılları arasında çeşitli zamanlarda Massachusetts Institute of Technology ve University of California Berkeley’de ziyaretçi bilim adamı ve ziyaretçi profesör olarak araştırmalar yapmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu