Türk girişimciler, Tencent’e bir oyun şirketi daha sattı; Masamo

Türk girişimcilerin 2016 yılı başında kurduğu ve Kafa Topu oyunu ile beğeni sağlayan Masamo, Çoğunluğu Tencent Holding’in sahip olduğu İngiltere merkezli Miniclip tarafından satın alındı. Ortağı olduğu MaçKolik ile başarılı bir satışa imza atan Erdem Yurdanur’un da kurucuları ve ortakları arasınnda bulunduğu satışı Yurdanur, kendi blog sayfasında ve sosyal ağ hesaplarında duyurdu. Satışa ilişkin rakamları ise paylaşmadı.Geçtiğimiz yıl çeyrek milyar dolara satılan Gram Games ve daha öncesinde Zynga’nın çoğu oyununu satın aldığı Peak Games gibi oyun şirketlerinin başarılı işlerinden sonra Masamo’nun da 100 milyon dolar üzerinde bir değerleme ile satılmış olabileceği varsayılabilir.
Erdem Yurdanur nasıl duyurdu?
Oyun şirketimiz Masomo’nun tüm hisselerini, 30 Ocak 2019 tarihi itibariyle, İngiltere’nin önde gelen oyun firmalarından Miniclip’e sattığımızı duyurmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum.
Miniclip, 2001 yılında Robert Small tarafından kurulmuş ve 2015 yılından bu yana çoğunluk hisseleri şu andaki piyasa değeri ile dünyanın en büyük 8. şirketi olan Tencent’e ait bir şirket. Oyunları 1 milyardan fazla indirilmiş olan Miniclip, aylık 200 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. Bu oyunların çoğunun spor oyunları olması Masomo ile stratejik olarak da ortak hedeflere yönelmesini sağlıyor. Miniclip, Masomo’yu satın alarak spor kategorisindeki liderliğini iyice pekiştireceğini düşünüyor.
Kurucularından olup 15 yıldan fazla yönettiğim Mackolik satışından 2.5 yıl sonra yaptığım bu ikinci satış, itiraf etmeliyim ki benim beklediğimden de hızlı oldu. Masomo bu kısa sürede o kadar başarılı oldu ki, alıcılar arasında seçim yapma lüksümüz bile oldu ve bizimle en iyi örtüştüğünü düşündüğümüz Miniclip’e hisselerimizi sattık. Miniclip oyunumuzun yeni versiyonu olan Kafa Topu 2 piyasaya çıktıktan bir hafta sonra bizimle ilgilenmeye başladı ve sonunda Masomo’yu satın almayı başardı.
Satışın finansal rakamları hakkında ne yazık ki hiç bir şey paylaşamayacağım, ama her iki tarafı da son derece mutlu eden bir anlaşma oldu. Bizler Masomo’yu 3 yıl daha yönetmeye devam edeceğiz ve bu süreçte zaten var olan Kafa Topu 2 (Head Ball 2) isimli oyunumuzu daha da geliştirmenin yanında yeni oyunlar çıkaracağız. Miniclip bu süreçte tecrübesi ve dünya çapındaki geniş kullanıcı kitlesi ile bize büyük bir ivme kazandıracak. Zaten 50 milyondan fazla indirilen oyunumuzun çok daha yüksek sayılara ulaşacağından hiç şüphemiz yok.
Yazının tamamına Erdem Yurdanur’un blogundan erişebilirsiniz. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.