Ana sayfa BT Gündem Türk Hukukunu internetten takip edin

Türk Hukukunu internetten takip edin

106
0

Türk hukuk dünyasının bilgi ihtiyacını en hızlı ve güvenli şekilde karşılayacak olan HukukTurk.com portalı düzenlenen bir basın toplantısı ile faaliyete geçti. Portalın faaliyete geçmesi nedeniyle düzenlenen basın toplantısına HukukTürk Kurucusu ve Genel Müdürü M. Fikret Üregen ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Yenisey konuşmacı olarak katıldılar. M. Fikret Üregen 1990’lı yıllarda Hukuk Programları olarak başladıkları yolculuklarına, teknolojideki ilerleme doğrultusunda HukukTurk.com adlı bir portal olarak devam ettiklerini belirtti. Yaklaşık 15 yıllık bilgi birikimleri ve deneyimleri olduğunu vurgulayan Üregen şunları söyledi:

“Hukuk dünyasına 1990 yılında sunmaya başladığımız hizmetlerimizde her zaman teknolojinin önemli bir rolü ve payı oldu. Çalışmaya disketlerle başlamıştık. Şimdi altyapımızı İnternet ortamına taşıyarak, hizmetlerimizde yeni bir aşamaya geçtik. Hukuk portalımızın Türkiye’de çok önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Hukuk camiasının ve toplumun bütün kesimlerinin mevzuatla ilgili bilgilenme ihtiyacını, İnternet’in sağladığı olanaklardan yararlanarak en hızlı ve güvenli bir şekilde gidereceğiz.”

İnternetin sunduğu hızlı bilgi paylaşımı olanağından, özellikle Avrupa Birliği ile üyelik sürecinde, hukuk dünyasının yararlanmasının bir zorunluluk haline geldiğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Yenisey ise şöyle konuştu:

“Tüm dünyada hukukçuların en önemli başvuru kaynaklarını bilgi bankaları oluşturuyor. Artık Türkiye’de de hukukçuların, alanları ile ilgili en yeni bilgilere, temel mevzuatlara en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlayacak bir portal var. HukukTurk.com’un hizmete girmesini, hukuk alanının gelişmesine katkı sağlayacak çok önemli bir gelişme olarak görüyorum.”

HukukTurk.com’un en önemli hizmetlerinden birini Türk Hukuk Bibliyografyası’nı paylaşıma açması oluşturuyor. 1930 yılından günümüze kadar hukukla ilgili her türlü yayını içeren bibliyografyada konuya, yazara, kaynak ya da tarihe göre arama yapılabiliyor.

Teknoloji altyapısı Grid Bilişim Hizmetleri tarafından oluşturulan HukukTurk.com’da Yargıtay ve Anayasa Kararları ile Türk Hukuk Mevzuatı eksiksiz bir şekilde yer alıyor. Geçmiş ve güncel Resmi Gazeteler sitede aranabiliyor