Türk internet pazarı melek yatırımcıların gözlerini kamaştırdı

Türk girişimcilerini dünyanın önde gelen internet yatırımcılarıyla bir araya getiren NuBridge Venture Summit etkinliği 21-22 Ocak 2010 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti. Türk internet pazarının dünyaya açılması açısından büyük bir öneme sahip olan etkinlik, toplamda 30 milyar ABD Doları değerinde finansman kaynağına sahip olan, dünyanın en büyük internet ve teknoloji yatırım şirketlerini İstanbul’a getirdi. İki gün boyunca Türkiye’nin önde gelen internet girişimcileriyle tanışıp, görüşme fırsatı yakalayan yabancı yatırım şirketleri arasında Facebook, Sykpe, Macromedia, Gameforge ve Lenovo gibi markaların yatırımcıları da bulunuyordu.

Yabancı yatırımcılar gözlerini Türkiye’ye dikti!

Basın toplantısında bir araya gelen yabancı yatırımcılar, NuBridge Venture Summit’e katılarak Türk internet pazarını daha yakından tanıma fırsatı buldukları vurguladılar. Kişi başına aylık ortalama internette zaman geçirme (1.800 dakikadan fazla) ve sayfa görüntülenme (3.000’den fazla) oranıyla dünyada ilk sıralarda bulunan Türk internet pazarına ilgilerinin son dönemde yoğunlaştığına değinen yatırımcılar, 2010 yılında Türkiye’ye yapacakları yatırımı da bu nedenle daha fazla artırmaya karar verdiklerini sözlerine eklediler.

Toplantıda söz alan NuBridge Ventures Kurucusu Pamir Gelenbe ise şunları söyledi: ”Dünyanın en büyük internet pazarlarından biri olan Türkiye, en yoğun internet kullanım oranlarından biriyle dünya çapındaki tüm yatırımcıların ilgisini çekiyor. Türkiye’nin yeniliğe açık genç bir internet kitlesine sahip olması da yatırımcıları buraya yatırım yapmaya teşvik eden önemli nedenlerden biri. Zira Türk internet kullanıcılarının %70’ini 34 yaş altı ve %40’ını ise 24 yaş altı olan genç bir kitle oluşturuyor. Bu nedenle Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yabancı yatırımcılar için çekici bir ülke olacağını söyleyebiliriz. NuBridge Venture Summit’e gösterdikleri yoğun ilgi de bunu kanıtlar nitelikte.”

Facebook’un ana yatırımcısı Türkiye’ye geldi!

NuBridge Venture Summit’e konuşmacı olarak katılan isimler arasında Facebook ve Gameforge’a yatırım yapan Accel’in Şirket Ortağı Harry Nelis, Almanya’nın ünlü internet yatırımcısı Holtzbrinck Ventures’ın yatırımcılarından Rainer Maerkle ve Lenovo’nun yatırımcısı General Atlantic’in Kıdemli Ortağı Jeff Kaczmarski de yer aldı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Big Bang Ventures’dan Barend van den Brande, “Türkiye Facebook’ta en çok üyeye sahip dünyanın üçüncü ülkelerinden biri olarak tüm yatırımcıların ilgisini çekiyor. Türk online popülasyonunun %81’i buraya üye. Dahası Türkiye pazarında Facebook ve Google gibi yabancı yatırımlara eğilimin yüksek olduğunu da görüyoruz. Bu da bizim gibi dünyanın önde gelen yatırımcılarını, Türk internet pazarına daha fazla yatırım yapmaya teşvik ediyor,” dedi.

Türk girişimcilerle bir araya gelen olan diğer önde gelen yatırımcılarsa şöyle: Ventech’den Alain Caffi, Golden Horn Ventures’dan Cem Sertoğlu ve Mae Özkan, Wellington Partners’dan Daniel Waterhouse, Acton Capital’den Jan-Gisbert Schultze ve Sebastian Wossagk, 3TS’den Jozsef Köver, Sardis Capital’den Barnaby Clark ve Benjamin Sommer, TA Associates’den Morgan Seigler, Big Bang Ventures’dan Barend van den Brande, Index Ventures’dan Shardul Shah, Tomorrow Focus AG’den Philipp Goos ve Endeavour Vision’dan Bernard Vogel.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu