Ana sayfa BT Gündem Türk işi arama motoruna 5 milyon dolar daha yatırım

Türk işi arama motoruna 5 milyon dolar daha yatırım

148
0

Dr. Rıza Can Berkan tarafından kurulan web’in yeni anlam merkezli arama motoru hakia’ya Murat Vargı’dan sonra Noble Grossart Investments Ltd., de 5 milyon dolarlık yatırım yaptı. hakia CEO ve kurucusu Dr. Rıza Berkan , “Noble Grossart Investments’in yatırımcımız olması teknolojimiz ve ekibimiz için gurur kaynağı oldu. Sir Angus Grossart’ın desteği bizi yatırımın ötesinde güçlendirmektedir” dedi.

Noble Grossart Investments, Ltd.’nin Başkanı Sir Angus Grossant, “hakia ekibinin arama teknolojisini yeni bir seviyeye ulaştırmak için gerekli disiplin ve beyin gücüne sahip olduğuna inanıyorum. Anlam merkezli aramayı gerçeğe dönüştürmek için doğru ekip ve doğru zamandayız” dedi.

hakia, yapay zeka ve bulanık mantık uzmanlığına sahip nükleer bilim adamı Dr. Rıza Berkan ile New York’ta yaşayan ekonomist ve risk sermaye yatırımcısı Dr. Pentti Kouri tarafından kurulmuştur. Ontolojik semantik biliminin fikir babası ve bilgisayarlı dil bilimi alanında uluslararası otorite olarak kabul edilen Profesör Victor Raskin hakia’nın bilim danışmanıdır.

hakia’nın belli başlı hissedarları arasında, Noble Grossart Investments dahil olmak üzere, önemli bireysel ve kurumsal yatırımcılar yer almaktadir. Birseysel yatırımcıların arasında Dr. Kouri, Lu Pat Ng ile Türkiye’nin önde gelen GSM operatörü ve New York Borsası’nda kote olan tek Türk şirketi Turkcell’in kurucu hissedarlarından Murat Vargı bulunmaktadır.

hakia’nın kurumsal yatırımcıları arasında, olay odaklı ve global stratejili risk fonunu yöneten ve SEC kayıtlı yatırım danışmanı Alexandra Investment Management, Polonya’nın en büyük yatırım gruplarından biri olan Prokom Investments ve Türkiye’nin en büyük mobil iletişim hizmetleri ve ürünleri distribütörü olan KVK yer almaktadır.

hakia Yönetim Kurulu’nda Anuj Mathur, Alexandra Investment Management, Dr. Rıza C. Berkan, eski ABD Senatörü Bill Bradley, John Gryzmala, Murat Vargı ve Dr. Pentti Kouri bulunmaktadır.