Ana sayfa BT Gündem Türk’ler bulut bilişiminin kalbine Mainframe’i koyuyor

Türk’ler bulut bilişiminin kalbine Mainframe’i koyuyor

89
0

CA Technologies, Türk BT organizasyonlarının %67’sinin Mainframe platformunun bulut teknolojilerinin temel bileşenlerinden biri olduğuna inandığını gösteren yeni ve bağımsız bir çalışmanın sonuçlarını açıkladı. CA Technologies “Mainframe Bulut Platformu” anketine 10 farklı ülkede görev yapan 300’ün üzerinde BT uzman ve karar verici katıldı. Anket sonucunda, Mainframe platformunu kullananların %50’sinin görev açısından önem taşıyan sistemlerde personel çalıştırma ve iş gücü sürdürülebilirliği konularında sorunları yaşadığı ortaya çıktı.

Buna ek olarak, katılımcıların %34’ü Mainframe platformunun bulut teknolojisi girişiminde bir rolü olacağına inanırken; %60’ı da bulut teknolojisinin mainframe ortamını güçlendireceği veya genişleteceği konusunda hemfikir.

CA Technologies Türkiye Mainframe Çözümleri Danışmanı Semiha Dinçel, anketle ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Bu anket önümüzdeki yıllarda mainframe platformunun bulut teknolojisi gibi yeni BT modellerinde kullanılacak kadar çevik ve önemli bir veri merkezi platformu olduğuna dair ciddi sonuçları ortaya koymaktadır. Mainframe platformunun sürekli değişen BT altyapısının daima etkili ve ayrılmaz bir parçası olabileceğinden emin olmak için sürekli ve pratik yenilikler yapılması gerekecektir.

CA Technologies, devrim yaratan mainframe yönetim stratejisi olan Mainframe 2.0 ile bu gereksinimleri hedef almaktadır. Odak noktamız, organizasyonların giderleri kontrol etmelerine ve bu platformu çalıştıran iş gücünün verimliliğini artırmalarına yardımcı olmaktır. Aynı zamanda mainframe yönetimini basitleştirip otomatik hale getirerek ve modernize ederek gelecek nesil mainframe uzmanlarının dikkatini daha çok çekmeyi ve eğitmeyi de amaçlıyoruz.”

Semiha Dinçel, Mainframe platformunun bulut teknolojisi ortamlarında başrolü üstlenmesi nedeniyle, organizasyonların açık ve özel bulutlarının yönetimini büyük ölçüde basitleştirip, giderleri kontrol etmek ve hızı artırmak için, CA Technologies Mainframe 2.0 gibi mainframe yönetim çözümlerine daha fazla güvenmeleri gerekeceğini de belirterek sözlerini noktaladı.

Kısaca Anket Hakkında

“Mainframe Bulut Platformu” anketi, merkezi İngiltere bulunan ve teknoloji pazarında uzman olarak kabul edilen Vanson Bourne araştırma şirketi tarafından yapılmıştır. Vanson Bourne 2010 yılı Ağustos ayı boyunca BT uzman ve karar mercileri genelinde 300’den fazla görüşme gerçekleştirmiştir. Ankete İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Benelüks Devletleri, İskandinav ülkeleri, Rusya, Polonya, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nde çalışan uzmanlar katılmıştır.

Anket Sonuçları:

1.CA Technologies tarafından yaptırılan “Mainframe Bulut Platformu” anketi Türk şirketlerinin yaklaşık %67’sinin mainframe platformunun bulut teknolojisi stratejilerinin temel unsurlarından biri olduğuna inandığını ortaya çıkarmıştır.
2.Katılımcıların %60’ı bulut teknolojisinin Mainframe ortamını güçlendireceği ya da genişleteceği konusunda hemfikir.
3.Katılımcıların %50’si, personel ile ilgili olarak yaşlanan iş gücü, yeni personelin işe alınmasında karşılaşılan zorluklar gibi önemli sorunlar olduğunu belirtmekte.
4.Anket katılımcılarının %53’ü, organizasyonlarının bulut teknolojisini halihazırda kullandığını ya da bu teknolojinin önümüzdeki 12 ay içindeki stratejik BT girişimlerinden biri olduğunu bildirdi.
5.Mainframe platformunun değerli bir organizasyonel varlık olarak değerlendirilmesinin en önemli nedenleri arasında yerleşik teknoloji olarak sahip olduğu konum (%100), güvenilirliği (%75), platformun ekonomik olması (%75) ve değişime yönelik BT tutumları (%50) yer almaktadır.

Mainframe İş Gücü Sorunları

Her geçen gün daha fazla sayıda organizasyonun mainframe platformunu kullanmayı düşünmeye başlamasına karşın, nitelikli mainframe uzmanları havuzunun daraldığı da bilinen bir gerçektir. Anket sonucunda, yaşlanan iş gücü ve yeni personelin işe alınmasında yaşanan zorlukların neden olduğu personel sorunlarıyla boğuşan Türkiye’deki BT organizasyonlarının, %50’sinin, bu zorlukların mainframe platformunun gelecekte varlığını sürdürmesini zorlaştıracağı konusunda endişeli olduğu anlaşılmıştır.

Anket katılımcılarının % 57’si Türk organizasyonlarının önümüzdeki 12 ay içinde karşı karşıya kalacakları en büyük sorunun; yeni ve kullanımı kolay kurumsal yazılımlar kullanmak olduğunu dile getiriyor. Bunu % 47 ile artan eğitim talebi ve az deneyimli personeli yetiştirirken zaman kaybettikleri için deneyimli BT personelinin verimliliğinin düşmesi izliyor.