Türk Telekom 6 milyar 550 milyon dolara Oger’in

Türk Telekom’un yüzde 55 hissesinin satışına ilişkin ihalenin açık artırma bölümünde EtiSalat Çalık konsorsiyumu ile yarışan Oger Telekom girişim grubu 6 milyar 550 milyon dolarlık teklifi ile ihaleyi kazandı.Sabahki bölümde yazılı tekliflerin açılmasından sonra en yüksek teklif veren iki grup olan Etisalat ve Oger Telecom arasında 5 milyar 900 milyon dolardan başlayan açık artırmayı 6 milyar 550 milyon dolarlık teklifii ile Oger Telecom kazandı. Oger Telekom suikast sonucu öldürülen Lübnan eski Başbakanı’nın şirketi.

İhale sonrası bir basın açıklaması yapan Öger Telecom Sözcüsü Muhammed Hariri

“Özellikle bize Türk Telekom ihalesinde teklif verme şansı tanıdığı için Özelleştirme İhalesine teşekkür ediyoruz. Bu bizim Türkiye’de yaptığımız ilk yatırımlardan.

Bizimle yarışan Etisalat’a da teşekkür ediyoruz. İyi bir rakiptiler. Ortağımız Telecom İtalia’ya da teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bundan sonra Türk Telekom’da başarıl çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Özellikle de bize bu önemli özeleştirmeye katılma fırsatı verdikleri için teşekkür ediyorum.

Türk Telekom için ödemeyi taksitle yapacağız. Grubumuzun Afrika’da ve Avrupa’da büyük yatırımlarımız var. Türk Telekom’un bunlara büyük bir katkısı olacak. Bizim amacımız şirketin kârlılığını artırmak. Katma değer koymak istiyoruz. Tabii ki Türk Devletinin ve Türk halkının da çıkarlarını koruyacağız” dedi.

Oger Telecom ihaleye, Türk Telekom özelleştirme süresinde sürekli olarak Avea’dan çekiliri demeçleri veren Avea’ının yüzde 40 ortağı Telecom Italia ile birlikte girdi. Telecom Italia bu ihale sonucu ile hem Turk Telekom’da hisse sahibi olarak hem de Avea’daki hisse sayısını da artırmış oldu.

İhale sonunda ihale komisyonu satışı Rekabet Kurulu’nun onayına sunacak. Rekabet Kurulu satışa onay veridği takdirde satış Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılacak. Bu imzalar tamamlandıktan sonra Telekom’un satışı da gerçekleşmiş olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.