Türk Telekom’a 70 Milyon Euro AR-GE kredisi

Türk Telekom, Avrupa Birliği’nin önemli finansman kuruluşu European Investment Bank – EIB (Avrupa Yatırım Bankası) ile önemli bir işbirliğine imza attı. Türk Telekom, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Ar-Ge çalışmalarında kullanmak üzere EIB ile kredi sözleşmesi imzalayan ilk Türk şirketi oldu. Türk Telekom, 23 Kasım’da imzalanan kredi anlaşması ile aldığı 70 milyon Euro’yu 2012-2014 yıllarındaki Ar-Ge projelerinin hayata geçirilmesi için kullanacak.

Sürdürülebilir büyümenin tek yolunun teknoloji geliştirmeden ve yenilikçi olmaktan geçtiğini belirten Türk Telekom Grup Finans Başkanı Mustafa Uysal, “70 milyon Euro, Ar-Ge alanında büyük bir yatırım demek. Kredi, bu alana verdiğimiz önemin bir göstergesi. Her yıl Ar-Ge bütçemizi artırmamızın altında yatan sebep de bu. 2010 yılından itibaren her geçen yıl Ar-Ge’ye daha fazla bütçe ayırıyoruz. Türk Telekom Grubu olarak sadece 2012 yılı için Ar-Ge harcamalarımızın 176 milyon TL’ye ulaşmasını öngörüyoruz” dedi.

Ar-Ge desteklerinin hem şirketler hem de 2023 hedeflerine ulaşabilmek için hayati önem taşıdığını vurgulayan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu krediyle elde edeceğimiz kaynağı Dijital Yaşam Dönüşümü odağında inovatif ürün, servis ve teknolojiler geliştirmek için araştırma projelerinde kullanacağız. Akıllı ulaşım sistemleri, dokunsal algı hissi veren teknolojiler, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile donatılmış uygulamalar, kişisel sağlık sistemleri bunlardan yalnızca bazıları. Türk Telekom olarak teknoloji, Ar-Ge ve
altyapı alanlarında 2012 yılı toplam yatırım beklentimiz 2.4 milyar TL civarında. Aldığımız bu önemli kredi, önümüzdeki 3 yıl boyunca Ar-Ge alanında yapacağımız ciddi yatırımların finansmanında kullanılacak. Avrupa Birliği Ar-Ge programlarında Avrupalı ortaklarımızla yaptığımız ileri araştırmaları bu krediyle inovatif ürün ve servislere dönüştürerek, son teknolojileri son kullanıcıya her alanda sunmayı ve dijital dönüşümü hızlandırmayı hedefliyoruz.”

Kredinin önemini vurgulayan EIB’nin Türkiye’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom, “İnovasyon
ve ileri bilgi teknolojileri desteği EIB’nin önceliklerinden biri. Amacımız, eğitim, araştırma ve inovasyon üçgenine dayalı rekabetçi bir ekonominin gelişimini teşvik etmek. Bu nedenle tüm Türkiye çapında entegre telekom hizmetleri
sağlayıcısı olan Türk Telekom ile ortaklığımızdan ötürü çok mutluyuz. Bu sayede Türk Telekom geleceğin teknolojilerini geliştirmeye devam edecek ve telekom sektöründeki önemli konumunu güçlendirecek”
dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.