Türk Telekom Ciroyu yüzde 13 artırdı 9 ayda 3 milyar TL’yi geçti

Türk Telekom, 9 aylık mali sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom Grubu’nun altyapıya ve teknolojiye yatırımları hız kesmeden devam etti. 2011 yılının ilk 9 ayında konsolide yatırım miktarı yüzde 80 artarak 1,5 milyar TL’ye ulaştı. Yapılan yatırımlar ile birlikte Türk Telekom Grubu çalışan sayısı 9 ayda yaklaşık 1500 kişilik artışla 35 bin 614 oldu. Başarılı operasyonel ve finansal faaliyetler sonucunda 9 aylık konsolide cirosu yüzde 12 artarak 8,9 milyar TL olarak gerçekleşti.

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani Türk Telekom’un 2011 üçüncü çeyrek sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:
 “Güçlü finansal ve operasyonel performans gösterdiğimiz bir çeyrek dönemi daha sizlere duyurmanın heyecanını yaşıyorum. Bu çeyrekte elde ettiğimiz başarıyı, 2011 yılının birinci yarısında elde ettiğimiz başarının devamı ve yılsonu sonuçları için de umut vadeden bir işaret olarak görüyoruz.

Grup cirosu yıldan yıla yüzde 13 artarak 2011’in 3. Çeyreğinde 3,1 milyar TL’ye yükseldi. Grup FAVÖK yıldan yıla yüzde 3 artarak 1,3 milyar TL’ye çıktı ve FAVÖK marjı aynı dönemde yüzde 42 olarak gerçekleşti. Hem sabit hem de mobil faaliyetlerimiz, ilk dokuz ayda umut verici kârlılık seviyeleri ile birlikte, yıldan yıla iki haneli ciro büyümesi ile de ortaya koyduğumuz bu başarıya katkıda bulundu.

Bu çeyrekte sabit ve mobil faaliyetlerimizde yaşanan güçlü büyümeye istinaden, yılın tamamı için gelir büyümesi ve yatırım harcamaları hedeflerimizi artırdık. Güncellediğimiz gelir ve yatırım harcamaları hedeflerimize uygun olarak, Türk Telekom Grubu’nun büyümesini desteklemek için yatırımlarımızı sürdürdük.
 
Mobil iştirakimiz Avea kayda değer operasyonel performans gösterdi ve güçlü rekabete rağmen üçüncü çeyrekte 816 milyon TL gelir ile kendi çeyrek geliri rekorunu kırdı. Avea’nın FAVÖK marjı, müşteri kazanımı ve Kullanıcı Başına Ortalama Gelir büyümesi sayesinde 3. Çeyrekte yüzde 14’e ulaştı. Çoğu faturalı olmak üzere yaklaşık 300 bin net müşteri kazanılırken, 3. Çeyrek itibariyle müşteri sayısı 12,5 milyona yükseldi. Genel karma Kullanıcı Başına Ortalama Gelir çeyrekten çeyreğe yüzde 4 ve yıldan yıla yüzde 11 artarak 21,3 TL’ye yükseldi. Bu büyümeyi desteklemek için yenilikçi teklifler, hizmet kalitemizin artırılması, satış kanalları, çağrı merkezi ve şebeke yatırımlarımıza devam ettik.
 
ADSL toptan hat sayısı, gelişen altyapı ve servis kalitesi ve aynı zamanda gelişen ürün portföyü ve yakınsama hizmetleri sayesinde yıldan yıla yüzde 5 (son 12 ay içinde 300 bin net müşteri kazanımı) büyüdü. Perakende Internet Servis Sağlayıcımız TTNET sabit internet, mobil 3G internet, TV ve ücretsiz Wi-Fi erişimini içeren yeni bir dörtlü teklif (quad play) paketini milyonlarca müşterisine sundu. Bu dörtlü teklif “HEPNET”, 3G için 4GB kapasiteye ek olarak müşterilerimizin sınırlı ve sınırsız ADSL kapasitesi seçmesine olanak sunuyor. TTNET, müşterilerinin taahhütlü müşteri olmadan önce iki ay süreyle interneti ücretsiz olarak deneyebilecekleri yeni bir kampanyayı da müşterilerine sundu.
 
Almanya’da, Telefonica Almanya ile kurduğumuz işbirliğimizi bu çeyrekte de devam ettirdik ve Türk Telekom’un küresel marka kimliğinin bir uzantısını temsil eden yeni bir hizmeti piyasaya sunduk. Bu işbirliği, Almanya ve Türkiye’deki müşterilere tek bir SIM kartla uygun fiyatlarla konuşma imkânı sağlayan Türk Telekom Mobile markasını doğurdu.

Bu çeyrekte Türk Telekom, İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği yaparak Teknoloji Üssü’nün açılışını da gerçekleştirdi. Türk Telekom Grubu Ar-Ge Merkezi, Grubumuzun teknoloji şirketlerine, ileri seviye teknoloji araştırmaları yapmalarına imkân verecek tasarım ve test laboratuarları sağlayacaktır. Merkez ayrıca, üniversite öğrencilerine yarı zamanlı iş olanakları sağlamaktadır. Buna ek olarak, bu çeyrekte, beş girişimci şirketle beraber Avea Ar-Ge Kuluçka Merkezi’ni de devreye aldık. Türk Telekom Grubu’nun teknoloji ve insan sermayesine yatırımının, teknoloji geliştiren ve ihraç eden bir Türkiye’ye katkıda bulunacağına inanıyoruz.

Türkiye Merkezi Kayıt Kuruluşu işbirliğiyle Türkiye’deki ilk Ortak Promosyonu Programını sunarak öncü rolümüzü bir kere daha gösterdiğimiz için gurur duyuyorum. Bu program ile sadık yatırımcılarımıza takdirlerimizi sunmayı amaçlıyoruz. Bu program sayesinde, binlerce gerçek kişi yatırımcı, hizmetlerimizle ilgili promosyonlardan faydalanacak ve şirketimizin tepe yönetimiyle daha yakın etkileşim kuracaklar.

Son olarak Türk Telekom Grubu olarak Türkiye’de ve uluslararası platformlarda üst seviyede bilinirlik yaratmaya devam ediyoruz. İki yakın örneği sizlerle paylaşmak istiyorum: (1) Türk Telekom arka arkaya üçüncü yıl Brand Finance tarafından Türkiye’nin en değerli markası seçildi. (2) Türk Telekom Grubu, Türkiye Yatırımcı İlişkileri Ödüllerinde 4 kategoride aldığı birincilik ödüllerine ek olarak Büyük Ödül’ün de sahibi oldu.
 
Türk Telekom Grubu ailesinin her bir üyesine ve ayrıca müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve yatırımcılarımıza sürekli destekleri için teşekkür ederim.  Yılın geri kalanında güçlü performansını sürdürmek için güçlü bir durumda olan Türk Telekom Grubu olarak müşterilerimize yüksek kaliteli ürün ve hizmetler ve yenilikçi teklifler sunmaya devam edeceğiz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu